×

Donos na obchody smoleńskie? Szef Nowoczesnej zawiadomił prokuraturę

Donos na obchody smoleńskie. Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, podjął konkretne kroki w sprawie piątkowych uroczystości z udziałem polityków Prawa i Sprawiedliwości. „Nie może być równych i równiejszych” – napisał na swoim Twitterze.

Reklama

Zszokowali całą Polskę

W Warszawie odbyły się obchody smoleńskie. Podczas 10. rocznicy katastrofy na Placu Piłsudskiego pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego zebrała się spora grupa polityków PiS. W uroczystościach wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obecni byli także inni politycy i posłowie związani z obecnym rządem.

Zdjęcia z obchodów zszokowały całą Polskę i media. Politykom zarzuca się złamanie nakazów związanych z pandemią koronawirusa. Zebrani pod pomnikiem nie mieli na sobie maseczek ochronnych, rękawiczek, oraz nie zachowywali odstępu 2 metrów. To spotkało się z krytyką polityków opozycji, a także komentatorów i dziennikarzy.

Reklama

Donos na obchody smoleńskie

Konkretne kroki w tej sprawie podjął Adam Szłapka z Nowoczesnej. Na swoim Twitterze napisał:

Nie może być równych i równiejszych. Złożyłem ZAWIADOMIENIE o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 k.k. przez Jarosława Kaczyńskiego i towarzyszy za załamanie nakazów i zakazów w związku z epidemią.

Szłapka wysłał oficjalnie pismo zaadresowane do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście. Lider Nowoczesnej wylicza w nim polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy byli na uroczystościach oraz możliwe przepisy przez nich złamane. Jak podsumował:

Kilkunastu polityków PiS spotkało się podczas uroczystości związanych z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Uczestnicy spotkania bez żadnych zabezpieczeń, w zwartej grupie przemieszczali się pieszo w centrum stolicy

Co na to policja?

Rząd w Polsce niedawno wydłużył szereg restrykcji, do których muszą się stosować obywatele. Wszystko pod rygorem dotkliwych kar finansowych. 

Reklama

Tymczasem według policji, w tym przypadku nie było do czynienia ze zgromadzeniem, a tym samym nie doszło do złamania prawa. Jak przekazała Komenda Stołeczna Policji:

W związku z obchodami 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej przypominamy, że nie mamy w tym przypadku do czynienia ze zgromadzeniem w trybie ustawy

Do sprawy odniósł się też wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Na antenie Polsat News powiedział:

Reklama

Wszystko jest w porządku. Tak samo jak to, że fotoreporterzy, dziennikarze również znajdowali się na tym samym placu

Na końcu dodał, że „wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa”. Natomiast zarzuty Szłapki nazwał „niepoważnymi”.

Źródła: www.fakt.pl, wiadomosci.gazeta.pl, natemat.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować