×

Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego. Jego nominał zaskakuje!

Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego trafi do obiegu już niebawem. Wczoraj, 10 kwietnia 2021 r., prezes NBP zaakceptował ostateczny projekt. Jak będzie wyglądał banknot z postacią tragicznie zmarłego prezydenta RP? Wielu Polaków już nie może się doczekać, aby mieć go w swojej kolekcji.

Nowych banknotów przybywa

Narodowy Bank Polski stale stara zaskakiwać Polaków nowymi projektami banknotów oraz monet. Regularnie emituje okolicznościowe banknoty oraz monety, których zakup niektórzy traktują jako drobną inwestycję. Gdy do obiegu trafił nominał 500 złotych z podobizną króla Jana III Sobieskiego, Polacy byli zachwyceni. Nowy banknot pozwolił w dużo wygodniejszy sposób dokonywać płatności obejmujących duże kwoty bez konieczności korzystania z kart kredytowych czy debetowych.

Jakiś czas temu NBP ogłosił, że do obiegu trafi jeszcze większy nominał! Tym razem będzie on wynosił aż 1 000 złotych, a na pieniądzu znajdzie się wizerunek kobiety. Podczas konferencji 15 stycznia prezes NBP zapowiedział, że w latach 2022-28 rozpoczną się prace nad banknotem 1 000 złotych. Niedługo później, 5 lutego Glapiński wyjaśnił, że istnieje realna potrzeba społeczna na stworzenie banknotu o takim nominale.

Teraz okazuje się, że to nie koniec nowości. Wkrótce ukaże się bowiem nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł z podobizną zmarłego w katastrofie lotniczej prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Planuje się, że pieniądz trafi do obiegu w listopadzie tego roku, niedługo przed Świętem Niepodległości, 11 listopada.

Z okazji obchodzonej w dniu wczorajszym, 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej prezes NBP Adam Glapiński oficjalnie przyjął do akceptacji wzór banknotu z Lechem Kaczyńskim.

Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego

W telewizji TVP Info pojawił się fragment wypowiedzi prezesa:

W 11. rocznicę tragedii smoleńskiej podpisałem banknot kolekcjonerski, poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej, który zginął w tragicznych okolicznościach w Smoleńsku.

Wszyscy Polacy zastanawiają się, jak będzie wyglądał nowy banknot. Z pewnością dla osób kolekcjonujących pieniądze, będzie to nie lada gratka. Prezes NBP wyjaśnił, że emisja nowego banknotu, to sposób na oddanie czci zmarłemu przed jedenastoma laty, prezydentowi Polski.

Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego dla milionów Polaków, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był profesor Lech Kaczyński, który całym swoim życiem potwierdzał, że warto być Polakiem.

Upamiętnienie prezydenta

Banknot kolekcjonerski będzie nosił tytuł: „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” i powstanie w celu upamiętnienia byłego prezydenta. Jego wizerunek będzie widoczny na tle piastowskiego herbu Królestwa Polskiego. Poniżej portretu Lecha Kaczyńskiego znajdzie się hasło: „Warto być Polakiem”. Tuż obok niego pojawi się podpis Lecha Kaczyńskiego.

W listopadzie do obiegu trafi zaledwie 80 tysięcy sztuk banknotu. Należy pamiętać, że były prezydent Lech Kaczyński już w 2010 roku pojawił się na pamiątkowej, srebrnej monecie wyemitowanej przez NBP.

TVP Info

TVP Info

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować