×

Nowy banknot o nominale 1000 zł! Pojawi się na nim wizerunek kobiety

Nowy banknot z wizerunkiem kobiety wkrótce zostanie wyemitowany przez Narodowy Bank Polski. Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że nominał pieniądza wyniesie 1 000 złotych. Od razu pojawiły się spekulacje co do postaci, która znajdzie się na banknocie.

NBP stworzy nowy pieniądz

Narodowy Bank Polski regularnie emituje nowe monety oraz banknoty kolekcjonerskie. Ich zakup to wspaniała inwestycja i nie brakuje pasjonatów, którzy z wytęsknieniem czekają na nowe okazje. Już w 2019 roku jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej zaproponował emisję banknotu o nominale 800 zł. Wówczas pojawił się pomysł, aby na pieniądzu znalazła się podobizna Marii Konopnickiej. Z czasem jednak ta idea odeszła w niepamięć.

Teraz jednak prezes NBP, Adam Glapiński oświadczył, że powstanie nowy banknot, którego nominał będzie jeszcze wyższy niż wszystkie, które funkcjonują do tej pory. Prezes zapowiedział, że na pieniądzu znajdzie się wizerunek kobiety. Póki co, nie wiadomo jeszcze o kogo chodzi, ale z pewnością wybrana zostanie postać, która miała duże znaczenie dla historii naszego kraju.

Ze względu na ducha czasów będę proponował królową, kobietę. Były wielkie królowe w historii, Polacy zawsze kobiety szanowali, traktowali je często nawet bardziej podmiotowo niż w innych krajach i kulturach.

Celem stworzenia banknotu o tak dużym nominale jest ułatwienie Polakom wygodnego przechowywania gotówki.

By każdy, kto chce trzymać gotówkę przy sobie, w sejfie lub skrytce bankowej, mógł to robić w sposób najbardziej wygodny – jak potwierdzają doświadczenia innych krajów, duże nominały też są pomocne.

nowy banknot z wizerunkiem kobiety 3
Twitter
nowy banknot z wizerunkiem kobiety 2
Twitter

Nowy banknot z wizerunkiem kobiety

Jedną z rozważanych kandydatek jest Jadwiga Andegaweńska. Prezes NBP, Adam Glapiński powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, aby ustalić, kto znajdzie się na banknocie. Stwierdził, że koniecznie trzeba to dobrze przemyśleć.

To jeszcze nie etap, aby decydować o tym, jaki król znajdzie się na banknocie. Trzeba się dobrze zastanowić. To wstępne plany, takiego banknotu dzisiaj nie ma. Gdy będzie, ogłosimy.

Jadwiga Andegaweńska w 1384 roku została koronowana na króla Polski. Propozycja umieszczenia jej na banknocie pojawiała się w przeszłości już kilka razy. W 2011 roku pojawiły się informacje o stworzeniu banknotu o wartości 500 złotych z wizerunkiem żony Władysława Jagiełły. Wtedy jednak NBP zaprzeczył tym pogłoskom. Parę lat później rzeczywiście powstał banknot o wartości 500 złotych, ale znalazł się na nim król Jan III Sobieski.

Warto przypomnieć, że już w przeszłości bank centralny tworzył banknoty z podobiznami kobiet. W 2011 roku pojawił się banknot z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie. Pięć lat później do obiegu trafił okolicznościowy banknot o nominale 20 zł, na którym znajdował się portret Mieszka I oraz jego żony Dobrawy. Z wypowiedzi Adama Glapińskiego wynika, że banknot o wartości 1000 złotych zostanie wprowadzony w latach 2022 – 2028.

nowy banknot z wizerunkiem kobiety 5
Twitter

nowy banknot z wizerunkiem kobiety 4

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij