×

W tym roku nie będzie świąt? Olbrzymia asteroida zbliża się do Ziemi!

Do ziemi zbliża się asteroida z prędkością ponad 40 tys. km/h, a najbliżej planety będzie tuż przed Bożym Narodzeniem. Czyżby Boska Apokalipsa?

 Do ziemi zbliża się asteroida

NASA zaobserwowała ogromną asteroidę zbliżającą się do Ziemi. Oznaczona jako 216258 2006 WH1 znajdzie się blisko naszej planety już 20 grudnia tego roku. Niedługo później mają miejsce Święta Bożego Narodzenia. Czy to oznacza, że nie trzeba szukać prezentów?

Naukowcy z NASA twierdzą, że obiekt minie Ziemię w bezpiecznej odległości mimo faktu, że jego trajektoria przecina orbitę planety. Wpływ na jej orbitę może wywołać Efekt Jarkowskiego, który jest siłą działającą na wirujące ciało w przestrzeni, powodowaną emisją fotonów termicznych. Jest to mało prawdopodobne, jednak możliwe.

Obiekt według szacunków ma 540 metrów, czyli tyle co 5 boisk piłkarskich. Do tej pory NASA zaobserwowała ponad 19 tys. asteroid, których orbita znajduje się blisko Ziemi, jednak większość z nich nie stanowi zagrożenia dla naszego życia.

Kosmiczne skały jednak czasem spadają na nasz glob i jeśli wystarczająco duża trafiłaby w miasto, mogłaby spowodować ogromne zniszczenia. W 1908 roku miała miejsce Katastrofa Tunguska, czyli upadek asteroidy na Syberii. Doprowadził on do eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu 40 km, widziana była w promieniu 650 km, słyszana w promieniu 1000 km, zaś niezwykle silny wstrząs zarejestrowały wówczas sejsmografy na całej Ziemi.

Nie pierwsza i nie ostatnia

Naszą planetę regularnie odwiedzają obiekty kosmiczne i wymijają ją. We wrześniu NASA ostrzega już od pewnego czasu o zbliżającej się komecie. Gdyby uderzyła w powierzchnię Ziemi, wygenerowałby energię porównywalną do detonacji 60 megaton trotylu. To o 2 megatony więcej niż jakakolwiek bomba zdetonowana na Ziemi do tej pory.

Przygotowania linii obrony

NASA jednak nie ma zamiaru poprzestać tylko na ostrzeżeniach. Wspólnie z ESA (European Space Agency) przygotowuje plan obrony przeciwko asteroidom, które mogłyby zagrozić naszej planecie. Amerykański projekt DART (Double Asteroid Impact Test) ma wystartować już latem 2021 roku. Jego celem jest wystrzelenie rakiety, która zderzy się z asteroidą w celu zmiany trajektorii lotu. Naukowcy chcą w ten sposób przygotować odpowiednie narzędzia do ochrony życia na ziemi.

W końcu nie chcemy skończyć jak dinozaury, prawda?

Źródła: tech.wp.pl
Fotografie: Pixabay, Facebook, imgur.com

Może Cię zainteresować

zamknij