×

Ogromna asteroida zbliża się w kierunku Ziemi. NASA ostrzega już od pewnego czasu

W sieci od jakiegoś czasu możecie natknąć się na kolejne ostrzeżenia naukowców z NASA. Do Ziemi zbliża się ogromna asteroida, a niektórzy zwiastują kolejny koniec świata, który ma nastąpić całkiem niedługo, bo już 24 września 2019 roku. Ogromny obiekt zbliżający się do naszej planety został uznany za potencjalnie niebezpieczny. Co oznacza zapowiedź bliskiego spotkania z takim obiektem?

Asteroida 1998 FF14 zbliża się do Ziemi

Planetoida 1998 FF14 leci z prędkością około 80 tys. km/h. 24 września bieżącego roku zbliży się do Ziemi na odległość 0.0278 jednostki astronomicznej, czyli około 4,125 milionów kilometrów. Taką odległość ciężko sobie nawet wyobrazić, ale w skali kosmosu to niezwykle blisko.

Twitter

Obiekt 1998 FF14 jest ogromny

Zatrważająca jest nie tylko odległość od niebieskiej planety, ale przede wszystkim rozmiar asteroidy. Eksperci z najbardziej znanej, amerykańskiej agencji kosmicznej twierdzą, że wielkość obiektu to aż 430 metrów średnicy. Żeby łatwiej to sobie zobrazować – taki rozmiar to niemal dwukrotność wysokości warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.

asteroida 1998 FF14
Twitter

Asteroida niebezpiecznie zbliża się do Ziemi

1998 FF14 to asteroida, która kwalifikuje się do tzw. NEO, czyli near-Earth object (obiekt w pobliżu Ziemi). Te obiekty są uważane za niebezpieczne, kiedy przekraczają 140 metrów. Asteroida, która obecnie zbliża się do Ziemi, przekracza ten limit ponad dwukrotnie. Gdyby uderzył w powierzchnię Ziemi, wygenerowałby energię porównywalną do detonacji 60 megaton trotylu. To o 2 megatony więcej niż jakakolwiek bomba zdetonowana na Ziemi do tej pory.

asteroida zbliża się do ziemi
Twitter

Dla wszystkich, którzy obawiają się rychłego końca świata, mamy dobre informacje. Na szczęście tym razem jesteśmy bezpieczni, mimo że asteroida znajdzie się naprawdę blisko. Jednak to nie zmienia faktu, że wideo, na którym widać moment jej minięcia z Ziemią mrozi krew w żyłach.

Może Cię zainteresować