×

Burza słoneczna uderzy w Ziemię. Urządzenia elektroniczne mogą dziś szwankować

Burza słoneczna rozpocznie się już dziś. Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej w USA ostrzega, że będziemy dziś narażeni na liczne trudności. Korzystanie z telefonów komórkowych, radia czy GPS nie będzie takie proste. Czy zjawisko jest groźne dla zdrowia i życia ludzi? Nie, ale może wywrócić ich dzień do góry nogami!

Grozi nam zagłada?

Jasnowidze oraz wróżbici od lat straszą nas nadciągającą apokalipsą. Zapowiadają, że dni naszego życia są policzone i lada dzień Ziemia przestanie istnieć. Mało kto traktuje poważnie tego typu przepowiednie. Zdarza się jednak, że najbardziej podatne na sugestie grupy ludzi tj. młodzi ludzie oraz seniorzy zaczynają podporządkowywać całe swoje życie wizji zbliżającego się końca świata. Jeszcze dziś każdy z nas będzie miał okazję odczuć przedsmak tego, co nieuchronnie czeka naszą planetę w bliższej bądź dalszej przyszłości…

Potężna burza słoneczna nadciąga bowiem w kierunku Ziemi z prędkością 1,6 miliona kilometrów na godzinę. Eksperci alarmują, że już dziś na całej kuli ziemskiej może dojść do poważnych awarii, obejmujących przerwy w zasilaniu. Nietypowa aktywność słońca może wywoływać burzę geomagnetyczną i zorze polarne nawet w wysokich szerokościach geograficznych.

Zagraniczne media przestrzegają, że również satelity znajdujące się w górnej warstwie atmosfery mogą zostać dotknięte burzą geomagnetyczną. Doprowadzi to do zaburzenia sygnałów telefonii komórkowej, telewizji satelitarnej czy nawigacji GPS. Co więcej, mogą nie działać sieci energetyczne. W związku z tym, powinniśmy się nastawić na przerwy w dostawie prądu.

Burza słoneczna

Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej w Stanach Zjednoczonych zapowiada, że przez blisko godzinę mogą dziś pojawiać się zakłócenia w komunikacji radiowej na wysokich częstotliwościach. Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery w USA sklasyfikowała dzisiejszą burzę słoneczną jako najsłabszą w obowiązującej skali.

Dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego UW w wywiadzie z dziennikarzami Polskiego Radia „Czwórka” powiedziała, że burzę słoneczną można zaobserwować w postaci delikatnych rozbłysków słonecznych, które docierają do warstwy ochronnej Ziemi.

Aktywność Słońca może skutkować burzami geomagnetycznymi. Dr Milena Ratajczak tłumaczy, czym dokładnie są burze słoneczne.

Ogólnie burze słoneczne to szereg zjawisk związanych ze zmianą aktywności słonecznej i tego, co się w ich ramach dzieje.

Do tej pory największa burza geomagnetyczna na Ziemi miała miejsce w 1859 roku. Wywołała wówczas awarię sieci telegraficznej w całej Europie i Ameryce Płn. Co więcej, kilku operatorów doznało porażenia prądem. Linie telegraficzne uległy doszczętnemu spaleniu.

Potem burz było kilka, poważna miała miejsce m.in. w 1989 roku. Wtedy w Kanadzie na dziewięć godzin kilka milionów osób pozostało bez prądu, co miało bardzo negatywne skutki ekonomiczne.

Naukowcy z National Academy of Sciences (Amerykańska Akademia Nauk) uważają, że wystąpienie identycznej burzy w dzisiejszych czasach doprowadziłoby do globalnej katastrofy. Spłonęłaby większość transformatorów wysokiego napięcia.

Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować