×

Do kiedy lockdown w szkołach? Minister Czarnek wskazał konkretną datę

Do kiedy lockdown w szkołach? Minister Przemysław Czarnek był gościem Polskiego Radia 24. Tam wskazał, kiedy będzie możliwe ponowne otwarcie placówek i powrót dzieci do szkół.

Do kiedy lockdown w szkołach?

Od poniedziałku 22 marca wraca nauka zdalna. Chociaż taka wiadomość jeszcze rok temu wzbudzała entuzjazm wśród wielu dzieci i rodziców, z czasem radość zaczęła ustępować znużeniu. Wiele godzin spędzonych w czterech ścianach, komputer zamiast kontaktu z rówieśnikami – to z pewnością nie sprzyja ani dzieciom, ani ich rodzicom, którzy muszą pracować, a jednocześnie pomagać dziecku w nadrabianiu zaległości. A te mogą być naprawdę ogromne, jeśli nauka zdalna będzie przedłużana bez końca.

Zdaniem ekspertów, dzieci, które dobrze sobie radzą, dzięki nauce zdalnej radzą sobie jeszcze lepiej, bo zyskują cenny czas. Ale uczniowie, którzy mieli problemy z konkretnymi przedmiotami, bez nauki stacjonarnej radzą sobie jeszcze gorzej. Ta różnica może o sobie dotkliwie przypomnieć podczas końcowych egzaminów.

Po pierwszych nieśmiałych próbach przywrócenia względnej „normalności” w szkołach, nadeszła pora na kolejny lockdown, związany z trzecią falą epidemii koronawirusa.

Warto przypomnieć, że w przypadku uczniów klas I-III, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zawody związane ze zwalczaniem pandemii, szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę świetlicową oraz naukę zdalną na terenie placówki. Oczywiście, jeśli takie jest życzenie rodzica.

Bez zmian będą działać natomiast przedszkola i szkoły specjalne. Dyrekcje szkół mogą również zorganizować konsultacje dla ósmoklasistów oraz tegorocznych maturzystów.

Czarnek wskazuje datę powrotu do szkół

Według ostatniego rozporządzenia ministra edukacji uczniowie ze wszystkich klas szkół podstawowych i szkół średnich będą się uczyć zdalnie od 22 marca do 11 kwietnia. Czy to oznacza, że 12 kwietnia dzieci wrócą do szkół?

Pytany o to na antenie Polskiego Radia minister Czarnek stwierdził, że to realna data.

Powrót dzieci do szkół nastąpi wówczas, kiedy ustąpi trzecia fala i sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Zakładamy, że ten obecny lockdown będzie trwał trzy tygodnie, stąd te rozporządzenia do 11 kwietnia. Jeśli będzie to możliwe, 12 kwietnia będzie powrót do szkół. Powtarzam: jeśli będzie to możliwe z uwagi na uwarunkowania pandemiczne

– podkreślił Czarnek.

Nie bez znaczenia jest również tempo, w jakim będzie przebiegać szczepienie nauczycieli.

Mamy przytłaczającą większość nauczycieli spośród tych, którzy chcieli się zaszczepić, już zaszczepionych pierwszą dawką. Stąd środowisko nauczycielskie jest naprawdę bezpieczne na wypadek i okoliczność powrotu do nauczania stacjonarnego

– mówił Czarnek.

Szczepienia nauczycieli preparatem od AstraZeneca stały pod znakiem zapytania po tym, jak pojawiło się wiele wątpliwości, co do bezpieczeństwa szczepionki. I chociaż w Polsce szczepień nie zaprzestano, wiele dawek preparatu przepadło, ponieważ chętni w ostatniej chwili zrezygnowali z przyjęcia zastrzyku.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij