×

Czarnek zapowiada nowy przedmiot! „Nowość na skalę dotąd niespotykaną”

Był HiT, będzie też BiZ. Minister Przemysław Czarnek zapowiada nowy przedmiot w szkołach. Czego tym razem ma się uczyć młodzież? Polityk zapowiada, że to „nowość na skalę dotąd niespotykaną”.

Czarnek zapowiada nowy przedmiot w szkołach

Po wątpliwym debiucie przedmiotu historia i teraźniejszość, pora na kolejną nową propozycję MEiN. Tym razem resort edukacji chce, żeby młodzież mogła się uczyć biznesu i zarządzania. Nowe plany przedstawiono w środę w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, podczas prezentacji raportu Gov-Tech. W wydarzeniu uczestniczył minister edukacji Przemysław Czarnek.

Nowy przedmiot miałby zastąpić podstawy przedsiębiorczości. Według Czarnka, po nowym przedmiocie można się spodziewać bardziej praktycznego nauczania przedsiębiorczości na każdej płaszczyźnie życia.

Podczas spotkania w SGH, minister Czarnek zachwalał nowy przedmiot i uchylił rąbka tajemnicy, jeśli chodzi o szczegóły. Przedmiot będzie przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Co ciekawe, również podczas matur miałyby się pojawiać zadania w grupach.

Chcemy, żeby na maturze przedmiot z rozszerzenia biznes i zarządzanie miał również wymiar praktyczny, czyli takie zadania rozwiązywane w grupach.

– mówił.

Wydaje się, że to będzie nowość na skalę dotąd niespotykaną

– zaznaczył minister Czarnek.

Biznes i zarządzanie na maturze

A taką informację na temat nowego przedmiotu można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Będzie on realizował założenia obecnego przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i rozszerzał je. Planuje się, że dotychczasowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych zostanie utrzymany. Biznes i zarządzanie zastąpi obecne podstawy przedsiębiorczości. W podstawie programowej, oprócz wymagań dla poziomu podstawowego, określone zostaną również wymagania dla poziomu rozszerzonego, tak aby chętni uczniowie mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Po raz pierwszy egzamin ten zostanie przeprowadzony w 2027 r.

Pomysł wydaje się bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że  —według Business Insidera — w ubiegłym roku tylko 8 proc. Polaków oceniało swoją wiedzę na temat gospodarki i finansów jako dobrą lub bardzo dobrą. Z kolei aż 44 proc. przyznało, że się nie orientuje w tej kwestii. Pytanie tylko, jak to będzie z realizacją pomysłu. Oby nie powtórzyły się kontrowersje, związane z HiT.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować