×

Dla kogo dodatek osłonowy? Otrzyma go nawet 7 milionów gospodarstw domowych

Dla kogo dodatek osłonowy, który jest elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej? Chcąc otrzymać wsparcie od państwa, należy spełniać określone kryterium dochodowe. Szacuje się, że w dobie rosnących cen za gaz, energię i żywność, rząd wspomoże nawet 7 mln gospodarstw domowych. Z pewnością wsparcie finansowe w tych trudnych czasach się im przyda.

Tarcza antyinflacyjna

W związku z szalejącą inflacją rząd wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną. Pierwszą na okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 maja 2022 roku. Miała ona na celu zrekompensować Polakom najbardziej dotkliwe podwyżki cen paliw i energii. Ostatecznie rząd przedłużył funkcjonowanie tarczy antyinflacyjnej do końca lipca 2022 roku w ograniczonym zakresie.

Godny uwagi dla mniej zamożnych Polaków jest dodatek osłonowy. Co to takiego? Jest to świadczenie pieniężne, które ma na celu zapewnienie wsparcia finansowego osobom o niskich dochodach, a także uchronienie ich przed ubóstwem energetycznym.

dla kogo dodatek osłonowy
Pxhere

Dla kogo dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy mogą otrzymać osoby, które spełniają określone kryterium dochodowe. Zgodnie z przepisami dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w jednoosobowym gospodarstwie albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Dodatek osłonowy wynosi:

  • 400 zł/rok dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł/rok dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł/rok dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł/rok  dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Kwota dopłaty jest zależna również od źródła ogrzewania – na większe wsparcie mogą liczyć Polacy ogrzewający dom węglem. Mówimy wówczas o kwotach z rzędu:

  • 500 zł/rok dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie,
  • 750 zł/rok dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie,
  • 1062,50 zł/rok dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie,
  • 1437,50 zł/rok dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Co więcej, mówiąc o kwocie dodatku osłonowego należy dodać, że obowiązuje w tym przypadku tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że państwo przyznaje dodatek osłonowy nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego. Jego kwota jest wówczas pomniejszona o kwotę tego przekroczenia. Przykład: jeśli dochód dla gospodarstwa domowego jednoosobowego wynosi 2300 zł miesięcznie, dodatek osłonowy wyniesie 200 zł/rok (nie 400 zł/rok). Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych wynosi 20 zł.

dla kogo dodatek osłonowy
Pixinio

Składanie wniosku o dodatek osłonowy

Jak uzyskać dodatek osłonowy? Oprócz spełnienia powyższych kryteriów dochodowych, należy złożyć stosowny wniosek. Można było to zrobić w urzędzie gminy albo urzędzie miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania do 31 stycznia 2022 roku. Dla osób, które złożyły wniosek w tym terminie, wypłata jest realizowana w dwóch ratach. Pierwsza została wypłacona do 31 marca 2022 roku, druga do 2 grudnia 2022 roku.

Co więcej, ci, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, wciąż mogą ubiegać się o wsparcie. Na złożenie wniosku w urzędzie gminy albo urzędzie miasta mają czas do 31 października 2022 roku. Wówczas 100% wsparcia zostanie wypłacone do 2 grudnia 2022 roku.

Wsparcie w ramach dodatku osłonowego obejmie blisko 7 mln gospodarstw domowych, a więc blisko połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju.

Mama czwórki dzieci pokazała paragon grozy. „Jedzenia wystarczy na 5 dni”.

Źródła: wydarzenia.interia.pl, serwisy.gazetaprawna.pl
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij