×

Czym skażono Odrę? Niemiecki minister ujawnia, co było w próbkach!

Czym skażono Odrę? Niemiecki minister Axel Vogel ujawnił na poniedziałkowej konferencji prasowej, co wykryto w badanej próbce wody. Wypełnił się najczarniejszy scenariusz, ale powód masowego śnięcia ryb, zdaniem niemieckiego polityka, może być zupełnie inny.

Katastrofa ekologiczna w Odrze

Martwe ryby zauważono w Odrze już pod koniec lipca. Później zaczęły padać również bobry, ptaki i kraby. Sytuacja aktualnie jest dramatyczna, a zatrutych ryb są już tony!

12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do Odry w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Strażacy i żołnierze od kilku dni regularnie sprawdzają stan rzeki i oczyszczają ją z truchła ryb.

W niedzielę zebrano niemal 10 ton śniętej ryby z lubuskiego odcinka Odry

– powiedział Maciej Iwko, zastępca lubuskiego komendanta Komendy Wojewódzkiej PSP, cytowany przez radiozet.pl.

Na innych odcinkach rzeki sytuacja wygląda podobnie…

Skąd wciąż powracające pytania: czy Odra jest skażona? Jeżeli tak, to jakimi substancjami?

Czym skażono Odrę? Niemiecki minister ujawnia

Minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel na poniedziałkowej konferencji prasowej przyznał, że w próbce wody z Odry wykryto rtęć. O wszystkim miał wcześniej poinformować marszałek województwa lubuskiego Elżbietę Polak.

28 lipca powinniśmy zostać poinformowani o śniętych rybach w Odrze na wysokości Wrocławia, ale tak się nie stało. Pierwsza próbka wody pokazała poziom rtęci poza skalą, dlatego musieliśmy przeprowadzić kolejne badania. Poinformowałem o tym Elżbietę Polak, zwracając uwagę, że może to być wyjątek, lokalna anomalia, z której nie możemy wyciągnąć wniosków dla całej Odry

– wyjaśnił Axel Vogel.

W końcu niemiecki minister powiedział wprost, że w Odrze jest rtęć. Jednak zapewnia, że to nie jest powód wymierania ryb. Co jest więc przyczyną takiego stanu rzeczy? Na razie nie wiadomo…

Rtęć jest w Odrze, ale jest w granicach tolerancji. W niektórych miejscach jest przekroczona, ale na pewno nie była przyczyną śnięcia ryb w tak krótkim czasie. Wciąż nie wiemy co jest przyczyną śmierci ryb

– przyznał.

Na antenie niemieckiego radia RBB Alex Vogel powiedział, że na wyniki kompleksowych badań z Odry trzeba będzie jeszcze poczekać. Jednak uważa, że katastrofa ekologiczna może być wynikiem suszy i niskiego stanu wody, a nie zanieczyszczenia rzeki. W związku z tym, „nie jest to katastrofa, którą można naprawić w ciągu pół roku poprzez ponowne zasiedlenie rybami”.

Rtęć w Odrze. Jest czy jej nie ma?

Wczoraj podczas konferencji prasowej w Szczecinie, jeden z dziennikarzy zapytał Axela Vogela o wypowiedź lubuskiej marszałek na temat obecności rtęci w Odrze. Ku zaskoczeniu wszystkich niemiecki polityk zaprzeczył, że przekazywał jej takie informacje. W sieci wybuchła więc burza.

Później jednak minister Vogel napisał na Twitterze oświadczenie, w którym wyjaśnił, że doszło do pomyłki tłumacza – słowo „rtęć” przetłumaczył jako „ręka”, przez co jego odpowiedź była niepełna.

Wędkarze znajdują śnięte ryby nie tylko w Odrze i Nerze. Wykryto je w kolejnym zbiorniku wodnym!

Źródła: https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Niemiecki-minister-potwierdza-rtec-w-probkach-z-Odry.-Lokalna-anomalia?rzs=OTymSięMówi&rzp=timeline&_gl=1*y570cc*_ga*NDUzMDUyMzAwLjE2NTg4MTU3NDc.*_ga_MPM3D93P3J*MTY2MDU2Njc2OC4yOS4wLjE2NjA1NjY3NjguNjA.
Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij