×

Skażona woda w szpitalu. Nadaje się jedynie do spłukiwania w toalecie!

Krakowski szpital im. Jana Pawła II został zamknięty przez sanepid. Przyczyna? Skażona woda w placówce. W instalacji wodociągowej wykryto bakterie Escherichia coli. Tak zanieczyszczona woda nie nadaję się do niczego innego, jak tylko do spłukiwania w toalecie. Szpital wstrzymał przyjęcia pacjentów oraz odwołał zaplanowane zabiegi.

Skażona woda w szpitalu

Nie wiemy, co jest przyczyną tego skażenia. Będziemy to badać razem ze służbami sanitarnymi

– powiedział Grzegorz Fitas, dyrektor szpitala Jana Pawła II.

Szpital zamknięto w czwartek 27 października w związku z decyzją sanepidu. W szpitalnej instalacji wodociągowej odkryto bakterie Escherichia coli, które zagrażają życiu pacjentów. Dodatkowo, stopień skażenia jest tak duży, że woda ta nadaje się jedynie do spłukiwania w toalecie.

Problem skażonej wody w szpitalu jest na tyle poważny, że wodę do placówki dostarczają cysterny. To nie lada wyzwanie, ponieważ Krakowski Szpital to ogromna instytucja, która składa się z 9 budynków medycznych, 7 administracyjnych, a także 12 budynków infrastruktury technicznej. Dodatkowo, sam personel to ponad dwa tysiące osób oraz 600 pacjentów.

Zaplanowane zabiegi w szpitalu zostały odwołane

Dostarczanie wody do tak dużej placówki szybko okazało się bardzo trudnym logistycznie przedsięwzięciem. W konsekwencji zdecydowano o wstrzymaniu pracy bloków operacyjnych oraz innych oddziałów, wymagających dostępu do bieżącej wody.

Trwa czyszczenie instalacji, będziemy dokładnie badać podpięcia do krakowskich wodociągów. Co najgorsze, taka awaria już raz w przeszłości miała miejsce. Teraz bierzemy się za sprawę kompleksowo, mam podejrzenia, że do awarii może dochodzić, bo instalacje wodociągowe są u nas bardzo stare

– oznajmił krakowskiej „Gazecie Wyborczej” dyrektor szpitala.

skażona woda w szpitalu
Pixabay

Czy awaria wodociągów w krakowskim szpitalu może mieć wpływ na stan wody w mieście?

Przedstawiciele Wodociągów Miasta Krakowa uspokajają mieszkańców.

Woda dostarczana mieszkańcom Krakowa spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz regulacje Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – jest w pełni bezpieczna dla zdrowia

– powiadomili Wodociągi Miasta Krakowa.

Źródła: www.o2.pl, dziennikpolski24.pl
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x