×

Wsparcie poszkodowanych przez katastrofę na Odrze. Sejm przyjął już ustawę

Wsparcie poszkodowanych przez katastrofę na Odrze wkrótce stanie się faktem? W piątek Sejm uchwalił ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów w związku z największą katastrofą ekologiczną ostatnich lat w Polsce. Pomoc ma objąć 10 tysięcy przedsiębiorstw i 23 działalności gospodarcze z wielu branż. Wiemy już, kto będzie mógł liczyć na wypłatę jednorazowego świadczenia i jak duża będzie to pomoc.

Zatrucie Odry

Nie milkną echa po zatruciu Odry, które wywołało ogromne poruszenie wśród polskiego społeczeństwa. Przypomnijmy, z rzeki do tej pory wyłowiono już setki ton śniętych ryb.

Dlaczego ryby w Odrze się zatruły? Choć to pytanie wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi, w ostatnich dniach została postawiona pewna istotna hipoteza. Eksperci z zespołu ds. Odry przekazali, że coraz więcej wskazuje, iż przyczyną śnięcia ryb w Odrze są tzw. złote algi.

Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie, czy ta nasza hipoteza się potwierdza. Również poszukujemy odpowiedzi na pytanie, co spowodowało wyrzut tych toksyn

– oznajmiła wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

Wsparcie poszkodowanych przez katastrofę na Odrze

Katastrofa ekologiczna na Odrze, to nie tylko umierające ryby, ale również „umierające” lokalne działalności. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców apelowało o wsparcie ze strony rządu. Jest już odpowiedź.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Za ustawą głosowało 429 posłów, przeciw był jeden poseł (podobno się pomylił) i nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do prac w Senacie. Warto dodać, że wcześniej Sejm odrzucił poprawki zgłoszone przez opozycję, które wydłużyłyby okres wypłaty świadczenia do 3 miesięcy.

Pomoc od rządu to jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł na każdego ubezpieczonego pracownika zgłoszonego w terminie do 31 lipca 2022 roku. Będą mogli ubiegać się o nią m.in. przedsiębiorcy z branży turystycznej, gastronomicznej i sportowo-rekreacyjnej, które w związku z sytuacją na Odrze zanotowały w sierpniu spadek przychodów powyżej 50 proc. w stosunku do lipca lub czerwca br. lub sierpnia ubiegłego roku. Pełna lista podmiotów będzie wyszczególniona w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Wniosek należy złożyć nie później, niż do 31 grudnia 2022 roku. Złożyć należy go w formie dokumentu elektronicznego za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie ZUS. Wypłata jednorazowego świadczenia będzie dokonywana niezwłocznie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

„Liczyliśmy na coś więcej”

Obietnice rządzących nie satysfakcjonują samych zainteresowanych. Wielu z nich nie ukrywa, że pomoc jest tak znikoma i „liczyli na coś więcej”. W ich ocenie pomoc w wysokości 3010 zł wystarczy w praktyce zaledwie na jeden miesiąc, na pokrycie ZUS-u dla jednego pracownika.

Są też tacy, który z tego powodu nie zamierzają nawet składać wniosku o wypłatę pieniędzy.

Nie będę z tego korzystał. Przy całym trywializowaniu całej tej sytuacji, zarówno przez media, jak i rząd – że nic się nie stało, jest to dla mnie oburzające. Nie potrzebuje to nie korzystam z żadnych tarcz. Nie korzystałem z tarczy covidowej, bo wiedziałem, że nie jestem w tak fatalnej sytuacji, żeby się nie utrzymać. Sam z siebie stwierdziłem, że nie będę korzystał z pomocy płynącej z rządu tylko po to, żeby dodatkowo się wzbogacić

– mówi jeden z przedsiębiorców z Cigacic.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować