×

Ponad 3 tys. zł od ZUS-u: można już składać wnioski! Komu przysługują pieniądze?

Ponad 3 tys. zł od ZUS-u: od 30 września można składać wnioski o nowe świadczenie. Kto może otrzymać te pieniądze? Przedsiębiorcy muszą spełnić szereg warunków, żeby otrzymać pomoc. Jakich dokładnie?

Ponad 3 tys. zł od ZUS-u

W związku z katastrofą ekologiczną Odry, wiele firm z dnia na dzień znalazło się w podbramkowej sytuacji. Katastrofa ekologiczna okazała się również katastrofą ekonomiczną. Przedsiębiorcy odnotowali spadek przychodów. Niektórzy musieli wstrzymać działalność. Co na to rząd?

W związku z ustawą, podpisaną 28 września przez prezydenta Andrzeja Dudę, firmy mogą otrzymać wsparcie finansowe w postaci 3010 zł na każdego ubezpieczonego pracownika. Jest to jednorazowe świadczenie, które będzie przysługiwało firmom poszkodowanym w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. O pomoc mogą się starać przedsiębiorcy, którzy działają m.in. w branży turystycznej, gastronomicznej i sportowo-rekreacyjnej. Ale przedsiębiorcy muszą spełnić szereg warunków, żeby otrzymać pomoc.

Po pierwsze, świadczenie przysługuje tym podmiotom, które (ze względu na katastrofę ekologiczną) uzyskały w sierpniu przychód z działalności niższy o co najmniej 50 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu lub czerwcu br., lub w sierpniu ubiegłego roku.

Po drugie, o pieniądze mogą się starać ci przedsiębiorcy, którzy którzy prowadzili działalność w powiatach, przez które przepływa Odra (lub w jej pobliżu).

Ponadto wsparcie przysługuje firmom, które posiadają PKD określone w rozporządzeniu. Pełną listę kodów PKD, które uprawniają do skorzystania ze wsparcia, można sprawdzić na stronie internetowej ZUS.

Jak złożyć wniosek?

Składanie wniosków ruszyło z dniem 30 września. Co ważne, wnioski można składać jedynie w formie elektronicznej, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Niezbędne informacje, m.in. o wypłaconej kwocie świadczenia, ale też zestawie ubezpieczonych, których uwzględniono przy ustalaniu kwoty świadczenia, również można znaleźć na PUE ZUS.

Wniosek należy zgłosić najpóźniej do 31 grudnia 2022 r. Kwota jednorazowego świadczenia będzie zwolniona z podatku.

Fotografie:

Może Cię zainteresować