×

Rząd walczy z inflacją. Czy zlikwidują 500 plus i trzynastą emeryturę?

Pieniądz wyraźnie traci na wartości, w związku z czym rząd ma nie lada wyzwanie, aby złotówka „zyskała na sile”. Obecna sytuacja odbija się bardzo negatywnie na cenach produktów, usług i ratach kredytowych, a przez to coraz więcej osób odwraca się od Prawa i Sprawiedliwości. Rząd walczy z inflacją, aby utrzymać przy sobie swoich wyborców i wprowadza już drugą edycję tarczy antyinflacyjnej. Eksperci są jednak zgodni, że to może nie wystarczyć, a oberwać mogą na tym „trzynastki” i flagowy program PiS. Czy zlikwidują 500 plus?

Rekordowa inflacja

Nie da się nie zauważyć, że w ostatnich miesiącach wzrost cen i usług w Polsce drastycznie przyspieszył, a polska złotówka znacznie straciła na wartości. Spójrzmy na ostatni miesiąc minionego roku. W grudniu inflacja CPI w Polsce znacznie przekroczyła 8%. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, wzrost cen w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wynosi aż 8,6%. To wskaźnik, który nie był brany pod uwagę nawet w najczarniejszych scenariuszach. To również najwyższy wynik od 21 lat! Bardzo dobrym przykładem posłużyło się Radio ZET, które porównało tak wysoki wskaźnik inflacji do miesiąca pracy w 2021 roku, za który nie dostajemy wynagrodzenia.

Rząd walczy z inflacją. Robi, co może, aby zatrzymać wzrost cen

Od 1 lutego zacznie obowiązywać tarcza inflacyjna 2.0., która jest uzupełnieniem pierwszej edycji tarczy. Przypomnijmy, że pierwsza edycja obniża VAT i akcyzy na paliwa, gaz ziemny, ciepło sieciowe i energię elektryczną.

Jakie zmiany mają zostać wprowadzone z początkiem kolejnego miesiąca? Tarcza zakłada obniżenie do zera podatku VAT na niektóre podstawowe produkty spożywcze.

czy zlikwidują 500 plus

Flickr

Czy zlikwidują 500 plus? Początek końca „rozdawania pieniędzy”

Czy rząd może zlikwidować 500 plus i trzynastą emeryturę? Eksperci nie mają złudzeń, że wprowadzane dotychczas rozwiązania to wciąż za mało. Uważają, że dalszy wzrost cen może powstrzymać jedynie zaprzestanie rozdawania pieniędzy bez pokrycia (czyt. cięcia w programach socjalnych).

Uratować nas może rezygnacja z nowości wprowadzonych przez Polski Ład, a także likwidacja 500 plus na pierwsze dziecko oraz 13. emerytury

– wskazuje w wywiadzie dla Onetu Cezary Kaźmierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Pierwsze ograniczenia w programach socjalnych już zostały wprowadzone. Z obawy przed rosnącymi cenami, rząd wycofał się już z wypłaty „czternastek”. Czy kolejnym krokiem będzie wycofanie się z „trzynastek” i 500+? Czas pokaże, choć z pewnością nie można tego wykluczyć, bowiem Polski nie stać na utrzymywanie programów.

Wyniki wyborów stawiane nad stanem gospodarki?

Przypomnijmy, że na przyszły rok zaplanowane są wybory parlamentarne. Nie można więc wykluczyć, że rząd zrobi wszystko (nawet kosztem stanu gospodarki), aby utrzymać „przy życiu” swoje flagowe programy, tj. 500+ na każde dziecko i „trzynastki”. Obcięcie wspomnianych świadczeń mogłoby oznaczać klęskę dla PiS w zbliżających się wyborach.

Czy Jarosław Kaczyński pójdzie do więzienia? Prezes PiS ma pewne obawy.

Źródła: www.o2.pl, www.bankier.pl
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), Flickr

Może Cię zainteresować

zamknij