×

Czy można iść na cmentarz w czasie epidemii? Mamy odpowiedź policji

Czy można iść na cmentarz przed Wielkanocą? To pytanie niewątpliwie zadaje sobie wiele osób. Porządki na grobach przed świętami należą już do tradycji. Jednak większość samorządów zdecydowała się na zamknięcie bram. A co z tymi, które pozostają otwarte? Czy wolno w czasie kwarantanny społecznej pójść zapalić znicz?

Zakaz wychodzenia z domu

Przed Wielkanocą większość osób myśli o spowiedzi świętej, zakupach, czy porządkach w domu. Jeszcze inni nie wyobrażają sobie świąt bez posprzątania rodzinnych grobów.

Od kilku tygodni w naszym kraju obowiązuje zakaz wychodzenia z domu. Wyjątkiem jest dokonywanie pilnych zakupów, dojazd do pracy, czy powinności względem wolontariatu lub sprawowania kultu religijnego. Dlatego wielu zadaje sobie pytanie: Czy odwiedzenie grobu na cmentarzu należy do jednej z tych kategorii?

Czy można iść na cmentarz?

I tutaj pojawia się problem. W najnowszych rozporządzeniach rządowych, nie ma ani słowa o cmentarzach. Jeżeli więc bramy pozostają otwarte, to zgodnie z prawem możemy poruszać się po danym terenie. Gdy jednak napotkamy patrol policji, to już wyłącznie od nich będzie zależeć interpretacja przepisów. 

Podinspektor Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w rozmowie z se.pl., powiedziała:

Radzimy zastanowić się, czy nasza obecność na cmentarzach jest teraz konieczna. Jeżeli już musimy udać się na nekropolię, aby wymienić znicze, położyć nowe wiązanki lub po prostu się pomodlić, musimy zachować ostrożność. Nie wolno się gromadzić. Musimy przebywać, zgodnie z obostrzeniami, w odległości dwóch metrów od drugiej osoby

Niektóre gminy i parafie profilaktycznie zdecydowały się zamknąć cmentarze przed Wielkanocą. Zakaz wejścia nie dotyczy jedynie osób uczestniczących w pogrzebach. Przypomnijmy, na pogrzebie nie może być więcej niż pięciu żałobników.

Kolejne obostrzenia w Polsce

Już dzisiaj rząd wyda kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem. Być może w życie wejdzie nakaz obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Prawdopodobnie zapadną też decyzje w sprawie egzaminów i matur.

Źródła: kobieta.wp.pl, dziennikzachodni.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować