×

Decyzja w sprawie egzaminów i matur! „To raczej kwestia przedłużenia restrykcji”

Decyzja w sprawie egzaminów i matur zostanie ogłoszona w czwartek. Tak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Mueller. O przełożenie lub odwołanie matur apelowało wielu uczniów. Według pierwotnych terminów, egzamin ósmoklasisty miałby się odbyć 21 kwietnia, natomiast matura 2020 rozpoczęłaby się 4 maja.

„Nie ma decyzji o zmianie formuły egzaminów, ani o ich odwołaniu, bo to by była ostateczność” – mówił jeszcze niedawno dr Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w rozmowie z TVN24. Wiele wskazuje na to, że może do niej dojść…

#MójZestawMaturalny2020

To miał być żart, ale stał się internetową akcją, o której usłyszał cały kraj. Powodem zamieszania był Jan Modrzyński, maturzysta z Gdańska, który dodał na Facebooka zdjęcie w swoim „zestawie maturalnym”, czyli masce ochronnej, prześcieradle, goglach narciarskich i rękawicach do zmywania naczyń.

Do zaprezentowania własnych zestawów, maturzysta nominował dwójkę znajomych. A także… prezydenta Andrzeja Dudę.

W utworzonym wyzwaniu chodziło o to, by zwrócić uwagę na problem. Jak tłumaczy maturzysta:

Egzamin to zawsze sytuacja stresowa – upały albo ulewy za oknem, strach o stan swojej wiedzy, presja rodzina. Wątpliwa przyjemność dla wszystkich, ale jeszcze żaden rocznik nie pisał matury w strachu o życie własne i swoich bliskich, w okolicznościach pandemii… Jeśli egzaminy mają odbyć się w terminie – oto mój zestaw maturalny 2020.

Do akcji zaczęły się przyłączać kolejne osoby, wśród nich również nauczyciele.

Walkę o zmianę terminu egzaminów podjął też warszawski maturzysta Tymon P. Radzik. Na Facebooku napisał:

Dla maturzystów najgorszy jest ten stan niepewności. Trudno się skupić na nauce, myśleć o przyszłości. Tak naprawdę potrzebna jest jakakolwiek decyzja rządu, bo nie ma dla nas nic gorszego niż to zawieszenie wywołane jej brakiem

Licealista złożył w sądzie wniosek o zabezpieczenie jego roszczeń w procesie o ochronę dóbr osobistych i… pozwał ministra edukacji za to, że nie odwołując egzaminów maturalnych, naraża jego zdrowie i życie.

Decyzja w sprawie egzaminów i matur

Na te decyzje od dawna czekają setki tysięcy uczniów w całej Polsce. Wygląda na to, że ich apele zostaną wysłuchane. Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Mueller, w czwartek poznamy ostateczne decyzje w sprawie egzaminów i matur.

I zapewnia:

(…) jeśli zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje dotyczące przesuwania egzaminów, to zapewnimy odpowiedni termin do przygotowania się do kolejnego ewentualnie wyznaczonego terminu

Dzisiaj i jutro spotyka się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który podejmie kluczowe dla wszystkich Polaków decyzje. Większość dotychczasowych restrykcji obowiązuje do Świąt Wielkanocnych. Nie wiadomo, czy będą one przedłużone i w jakim zakresie.

Jutro poznamy również decyzje odnośnie działalności szkół i restrykcji dotyczących spraw dostępu do poszczególnych miejsc, takich jak sklepy.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować