×

W tym kraju zmarły już 4 osoby po przyjęciu szczepionki na COVID-19

Cztery ofiary śmiertelne szczepionki przeciwko koronawirusowai zgłosiła Szwedzka Agencja ds. Produktów Medycznych. Wszystkie były w podeszłym wieku i schorowane.

Niepożądane reakcje

27 grudnia w całej Europie rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi preparatem Pfizera i BioNTech. W Polsce na razie idzie opornie. Mimo szumnych zapowiedzi szefa KPRM Michała Dworczyka, że jesteśmy przygotowani do szczepienia od 3,5 do 4 milionów Polaków miesięcznie, przez dwa i pół tygodnia udało się podać pierwszą dawkę 309 620 osobom.

 

Na razie, jak podkreśla minister zdrowia Adam Niedzieleki, niepożądane reakcje na przyjęcie szczepionki zdarzają się rzadko. Do tej pory wystąpiły u 37 osób, w tym u 32 o łagodnym przebiegu, u czterech poważny, a u jednej ciężkim.

Reakcja alergiczna po przyjęciu szczepionki Pfizera została też zaobserwowana u dwojga pracowników służby zdrowia na Alasce w ciągu 10 minut od podania pierwszej dawki. Na początku był to rumień, następnie pojawiły się duszności, podwyższone tętno, a na koniec wysypka.

Z kolei Szwedzka Agencja ds. Produktów Medycznych donosi o czterech ofiarach śmiertelnych szczepionki Pfizera i BioNTech. Jak podkreśla przedstawicielka instytucji, Veronica Arthurson, były to osoby w podeszłym wieku i schorowane:

Zmarłe osoby miały jakąś formę choroby podstawowej. Na razie nie widzimy związku przyczynowego między szczepieniem a śmiercią. Chcemy jednak dokładnie sprawdzić te przypadki.

Szczepionka na koronawirusa
Twitter

Cztery ofiary śmiertelne szczepionki

Do wiadomości publicznej zostały podane szczegóły dotyczące dwóch spośród czterech odnotowanych zgonów. Region Uppsala poinformował o śmierci 97-letniego pensjonariusza domu opieki, dzień po przyjęciu szczepionki. Podobne zdarzenie miało miejsce w Kalmarze i dotyczyło 85-letniego mężczyzny cierpiącego na wiele chorób towarzyszących. Bezpośrednia przyczyną śmierci była niewydolność serca.

Jak uspokajają szwedzkie władze, niepożądane reakcje na szczepionkę w ogromnej większości mają łagodny i przewidywalny przebieg. Veronica Anderson precyzuje:

To na przykład bóle głowy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze i gorączka

Do tej pory na terenie Szwecji odnotowano 96 niepożądanych reakcji na szczepionkę Pfizera i BioNTech u 38 osób.

Prawie połowa zgłoszonych przez służbę zdrowia lub osoby prywatne niepożądanych objawów, a konkretnie 42, została określona jako poważne. Wśród nich jest przypadek wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, a także paraliżu twarzy. 24 skutki niepożądane zostały określone jako „poważne i nieznane”.

Dotychczas w Szwecji przeciw Covid-19 zaszczepiono ponad 80 tys. osób, głównie pensjonariuszy domów opieki, a także niewielką część personelu medycznego.

Szczepionka bezpieczna dla seniorów
Pixabay
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.polsatnews.pl, wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij