×

Reakcja alergiczna po szczepionce na COVID-19. Objawy wystąpiły po 10 minutach

Reakcja alergiczna po przyjęciu szczepionki na koronawirusa – Pfizera, została zaobserwowana u dwojga pracowników służby zdrowia na Alasce. Objawy nastąpiły w ciągu 10 minut od podania pierwszej dawki.

Kłopoty na Alasce

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi preparatem Pfizer/BioNTech. Z raportów poszczególnych placówek wynika, że niepożądane reakcje zdarzają się rzadko. Zaobserwowano je u dwojga pracownikow służby zdrowia na Alasce.

U kobiety wystąpiły w ciągu 10 minut po podaniu szczepionki. Na początku był to rumień, następnie pojawiły się duszności, podwyższone tętno, a na koniec wysypka. Lekarze ze szpitala Bartlett Regional Hospital w Juneau rozpoznali typowy wstrząs anafilaktyczny i podali standardowe dawki adrenaliny i leków przeciwhistaminowych. Jak ujawnia dr Anne Zink, dyrektorka medyczna stanu:

Po zgłoszeniach o anafilaksji w Anglii spodziewaliśmy się, że taki efekt uboczny może wystąpić. Wszystkie ośrodki, które przeprowadzają szczepienia na Alasce, muszą mieć pod ręką leki na reakcję alergiczną, tak było w przypadku Juneau.

Twitter

Reakcja alergiczna po  przyjęciu szczepionki na koronawirusa

Ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej pacjentom rekomenduje się pozostanie w placówce medycznej 30 minut po przyjęciu szczepionki. W Polsce prawdopodobnie też będzie obowiązywała taka procedura. Pacjentkę ze szpitala na Alasce zatrzymano na noc na obserwacji, jednak niepożądane objawy już nie wystąpiły. Kobieta zapewnia, że nigdy wcześniej nie zareagowała tak na żadna szczepionkę.

Drugi przypadek reakcji alergicznej wystąpił u mężczyzny, również pracownika służby zdrowia. Po 10 minutach od szczepienia zgłosił następujące objawy: drapanie w gardle, obrzęk oczu i zawroty głowy. Po podaniu adrenaliny, Pepcidu i Benadrylu, objawy ustąpiły, a mężczyzna mógł spokojnie wrócić do domu.

To w sumie, wliczając sytuacje zgłoszone przez brytyjskich lekarzy, trzeci i czwarty odnotowany przypadek niepożądanej reakcji na szczepionkę Pfizer/BioNTech.  Jak informuje CNN, eksperci szacują, że objawy alergiczne mogą wystąpić u jednej osoby na milion zaszczepionych.

Szczepionka na koronawirusa
Twitter
Źródła: www.o2.pl, spidersweb.pl

Może Cię zainteresować

zamknij