×

Chaos w edukacji. Niektórzy uczniowie w ogóle nie wrócą do szkół

Chaos w edukacji. Wiceminister edukacji zapowiedział wydanie rozporządzenia, w którym zamknięcie szkół zostanie przedłużone do 26 czerwca. To nie do końca pasuje do informacji podanych w środę na konferencji prasowej dotyczącej trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Które roczniki nie wrócą do klas w tym roku szkolnym?

Chaos w edukacji

Na konferencji prasowej poświęconej realizacji trzeciego etapu odmrażania gospodarki, minister edukacji zapowiedział na 25 maja powrót dzieci z klas I-III do szkół. Tego samego dnia mają rozpocząć się konsultacje przedegzaminacyjne dla maturzystów i ósmoklasistów, indywidualnie lub w małych grupach.

Natomiast wczoraj wiceminister edukacji poinformował o nowym rozporządzeniu dotyczącym funkcjonowania szkół:

W wydanym rozporządzeniu przedłużymy zamknięcie szkół do 26 czerwca, czyli końca roku szkolnego.

Jak to się ma do środowych zapowiedzi? Okazuje się, że nowe rozporządzenie będzie dotyczyło dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych oraz licealistów, oprócz maturzystów. Ósmoklasiści i maturzyści mają być objęci systemem konsultacji w obszarze zdawanych egzaminów.

Natomiast dzieci z klas I-III szkół podstawowych będą mogły wrócić do świetlicy lub na lekcje stacjonarne. Jednak, jak podkreślał w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, rodzice powinni się poważnie zastanowić, czy to rzeczywiście konieczne.

Dyrektorzy szkół już łamią sobie głowy, jak to zrealizować w praktyce. Jak podsumował ponuro dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie, Tomasz Ziewiec w rozmowie z Radiem Zet:

Przed dyrektorami karkołomne zadanie, ponieważ to oni będą musieli zorganizować i nauczanie zdalne, i stacjonarne. Część nauczycieli będzie musiała podjąć się zajęć opiekuńczo-wychowawczych na terenie placówki, raczej w oddziałach łączonych. Bo mimo tych 12 osób na jedną salę myślę, że jeden z trzech oddziałach – nie więcej – powinien powstać. Im więcej tych osób chętnych do powrotu, tym będzie skala tego problemu większa.

Maturzyści, ósmoklasiści i studenci

Od 25 maja rozpoczną się stacjonarne konsultacje przedegzaminacyjne z nauczycielami. Część szkół prowadzi je już teraz, w systemie zdalnym. Jak ujawnia maturzystka z Torunia:

Będziemy mieli raz w tygodniu matematykę. Dostajemy już arkusze, pani od angielskiego też zaoferowała, że będzie z nami kontynuować przygotowania do matury.

Dla pozostałych uczniów od 1 czerwca zostaną uruchomione spotkania z nauczycielami, na wypadek gdyby chcieli poprawić swoje oceny roczne.

Od 25 maja na zajęcia będą mogli wrócić studenci. Jak ujawnił rzecznik rządu Piotr Müller:

Decyzja jest taka, żeby uruchomić i dać możliwość uczelniom realizacji zajęć na ostatnich latach studiów oraz żeby dać możliwość realizacji tych zajęć, które nie mogą odbywać się w formie zdalnej, np. laboratoria. Ale od 25 maja będzie możliwość formalna realizacja części zajęć na uczelniach.

W każdym razie jakby nie patrzeć, wychodzi na to, że dla wielu uczniów wakacje już się rozpoczęły…

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.popularne.pl

Polecane

Może Cię zainteresować