×

III etap odmrażania gospodarki rusza 18 maja. Premier potwierdza

Już od 18 maja powoli ruszy III etap odmrażania gospodarki. Ku powszechnemu zaskoczeniu rząd umożliwił świadczenie usług gastronomicznych nie tylko w restauracyjnych ogródkach lecz również w salach. Oczywiście pod warunkiem zachowania niezbędnych środków ostrożności. Uczniowie wreszcie dowiedzieli się, kiedy wrócą do szkoły.

Fryzjerzy kosmetyczki i restauracje

W środę 13 maja o 12.30 rozpoczęła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami rzecznika rządu, została ona poświęcona trzeciemu etapowi odmrażania gospodarki.

Już od połowy kwietnia było wiadomo, że obejmie on ponowne uruchomienie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, rozwiązanie kwestii lokali gastronomicznych, a także jakieś formy powrotu uczniów do szkół. Pozostawało otwarte pytanie, jak to będzie wyglądało w praktyce.

Rząd ogłosił, że od 18 maja mogą wznowić działalność salony fryzjerskie i kosmetyczne. Tu raczej zaskoczeń nie było.  Rząd  przywrócił także możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze. Niespodzianką okazała się natomiast zapowiedź otwarcia, również od 18 maja, restauracji, kawiarni i pubów  nie tylko w wariancie ogródkowym lecz także w salach, oczywiście pod warunkiem spełnienia wymogów sanitarnych. Premier osobiście zachęcił jednak do korzystania bardziej z ogródków, gdyż, jak wyjaśnił:

Według epidemiologów przebywanie na świeżym powietrzu jest dużo bardziej bezpiecznie.

Minister zdrowia Łukasza Szumowski podzielił się zaś z Polakami swoim marzeniem, by goście w restauracjach siedzieli w maskach i rękawiczkach ochronnych, jak najdalej od siebie.

III etap odmrażania gospodarki

Trzeci etap łagodzenia obostrzeń precyzuje wreszcie, na jakich zasadach dzieci i młodzież wrócą do szkół. Jak zapowiedział premier, będzie to możliwe pod koniec maja:

Od 25 maja zostaną uruchomione w klasach 1-3 szkół podstawowych zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne oraz konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i 8-klasistów, którzy przygotowują się do egzaminów.

Natomiast od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Tego samego dnia zostanie przywrócona działalność placówek i instytucji z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, czyli schronisk młodzieżowych, ośrodków sportowych i świetlic środowiskowych.

Od 25 maja ruszą konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i ósmoklasistów w zakresie przedmiotów zdawanych na egzaminach. Będą odbywały się indywidualnie lub w małych grupach. Od 1 czerwca konsultacje z nauczycielami obejmą pozostałe roczniki uczniów oraz wszystkie przedmioty szkolne.

Jeśli chodzi o matury i egzamin ósmoklasisty, to, jak zapewnił minister Piontkowski, resort edukacji obecnie pracuje nad wytycznymi.

 

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, next.gazeta.pl
Fotografie: www.facebook.com

Może Cię zainteresować

zamknij