×

Norwegia znosi obostrzenia! Od soboty obywatele mogą już „żyć normalnie”

Norwegia znosi obostrzenia epidemiczne. Od soboty 25 września od godz. 16.00 w tym skandynawskim kraju nie trzeba już martwić się większością restrykcji i można normalnie żyć. Premier Solberg zapowiedziała m.in. zniesienie limitów zgromadzeń i zwolnienie z kwarantanny.

Norwegia znosi obostrzenia

W piątek 24 września na konferencji prasowej w Oslo premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła decyzję o zniesieniu restrykcji.

Większość obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 zostanie zniesiona w sobotę o godzinie 16.00.

I jak podkreśliła premier Solberg:

Dzisiaj minęło 561 dni od wprowadzenia obostrzeń i praktycznego zamknięcia norweskiego sportu. Od jutra będziemy mogli już żyć normalnie i wszystkie areny sportowe nie będą miały już żadnych ograniczeń co do publiczności.

Miniona sobota stała się więc w Norwegii piłkarskim świętem, bo po 18 miesiącach w końcu stadiony zapełniły się kibicami.

Futbol bez kibiców nie jest tą samą grą i przeżyciem jak ten z rozśpiewanymi trybunami

– mówił dyrektor Toppfotball, organizacji zrzeszającej kluby piłkarskie, Leif Oeverland.

Jakie restrykcje przestają obowiązywać?

Od soboty 25 września od godz. 16.00 w całej Norwegii przestały obowiązywać m.in. limity zgromadzeń (również na obiektach sportowych) i zalecenie zachowania odległości.

Erna Solberg stwierdziła, że Norwegia lepiej poradziła sobie z koronawirusem niż wiele innych krajów. Zwróciła uwagę na wysokie wskaźniki wyszczepienia społeczeństwa oraz spadającą liczbę zakażeń. Jedną dawką zaszczepionych zostało 76,2 procent całej populacji, a dwiema 66,5 proc.

Jedynym obostrzeniem, jakie pozostaje, jest wymóg pozostania w izolacji w przypadku potwierdzonego testu na COVID-19.

Złagodzenie obostrzeń wjazdowych w Norwegii

Norwegia wkracza w IV etap otwarcia kraju pod hasłem „normalne codzienne życie ze zwiększoną gotowością”. W związku z tym, rząd złagodził również obostrzenia dotyczące wjazdu do kraju.

Pierwszy z trzech etapów luzowania obostrzeń wjazdowych rozpoczął się wczoraj. Zrezygnowano z wymogu odbywania kwarantanny dla podróżnych z krajów oznaczonych na pomarańczowo na mapie infekcji. Teraz są traktowane, jak te oznaczone na zielono.

Nie trzeba odbywać kwarantanny w wyznaczonych hotelach, chyba że dobrowolnie (np. z powodu braku możliwości poddania się izolacji gdzie indziej). Ponadto, norweski rząd zrezygnował z wymogu okazywania na granicy negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Źródła: www.tvp.info, wiadomosci.onet.pl, www.polsatsport.pl, www.mojanorwegia.pl

Może Cię zainteresować

zamknij