Nauka zdalna jednak wróci? Tym razem padła konkretna data
Nauka zdalna od 20 grudnia? Mówi się o tym coraz głośniej, a plotki krążą nie tylko po szkolnych korytarzach. Rodzice i uczniowie są pełni obaw i mają ku temu powody. Resort edukacji ogłosił projekt pewnej ustawy, która ma umożliwić przejście na naukę zdalną. Nie tylko w związku z pandemią.
Nauka zdalna od 20 grudnia?
Byliśmy już świadkami sytuacji, w której nauka zdalna była „lekiem” na pandemię, czyżby teraz miała się też okazać receptą na niskie temperatury w szkołach? Wiele na to wskazuje. Bo chociaż pandemia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, do tego doszły nowe problemy, związane z kryzysem energetycznym.
Przed nami wyjątkowo trudny okres grzewczy. Rozpocznie się on 1 października i potrwa do 30 kwietnia. Rząd tym razem woli nie czekać na rozwój wydarzeń i już przygotowuje się na czarny scenariusz. Ministerstwo Edukacji i Nauki już w sierpniu opublikowało projekt ustawy, która umożliwiałaby naukę zdalną z kilku ważnych powodów. A oto one:
- sytuacja epidemiologiczna
- nieodpowiednia temperatura zewnętrzna lub w salach lekcyjnych zagrażająca zdrowiu uczniów,
- imprezy ogólnopolskie lub międzynarodowe,
- inne nadzwyczajne zdarzenie zagrażające bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.
Nauka zdalna wisi w powietrzu. Jest zupełnie nowy powód https://t.co/jeWgeTBXdf
— Krakowianin. (@Wiktor99842152) September 7, 2022
Dlaczego właśnie 20 grudnia?
O ile już teraz z całą stanowczością możemy stwierdzić, że czeka nas zima pełna wyzwań, o tyle przewidywania dotyczące pogody póki co są jedynie przypuszczeniami i jeszcze długo tak pozostanie. Natomiast synoptycy uważają, że przed nami wyjątkowo mroźna zima. W kontekście problemów związanych z kryzysem energetycznym, takie wieści są mocno niepokojące. Dlatego możemy przypuszczać, że dzieci i nauczyciele także w tym roku przez jakiś czas będą się spotykać podczas zajęć online.
Przypomnijmy: zgodnie z obecnymi przepisami, dyrektor może zawiesić zajęcia w szkole, jeżeli temperatura w pomieszczeniach nie przekracza 18 st. C. W takim przypadku zajęcia mają zostać odrobione w inny dzień.
Spidersweb.pl przytacza wyniki badań, przeprowadzonych przez ClickMeeting, polską platformę do webinarów i wideokonferencji. Z odpowiedzi respondentów wynika, że 49 proc. Polaków uważa, iż nauka zdalna zawsze będzie mniej efektywna od tej w modelu stacjonarnym. Ponadto ponad 40 proc. respondentów jest zdania, że szkoły nie są odpowiednio przygotowane do powrotu nauki zdalnej.
Prezydent Piotr Grzymowicz: Nauka zdalna z powodu wysokich cen za opał i energię jest realna
Więcej na: https://t.co/tDbNjE7MZZ pic.twitter.com/xYhObE7EeY— Gazeta Olsztyńska (@Olsztynska) September 9, 2022
Zresztą… wystarczy poczytać komentarze w sieci, by się przekonać, jakie jest zdanie rodziców na ten temat.
Za prąd nie chcą płacić, więc my mamy? I dzieci znowu w domach uczyć? Zgroza!
Przecież to znowu będą tylko lekcje na pokaz, które nic nie wnoszą. Ja jestem jednocześnie załamana, przerażona i wściekła
Powrót do nauki zdalnej to najgorsze, co może być
– takie opinie można przeczytać na jednej z parentingowych grup na Facebooku.