×

Nauka zdalna jednak wróci? Tym razem padła konkretna data

Nauka zdalna od 20 grudnia? Mówi się o tym coraz głośniej, a plotki krążą nie tylko po szkolnych korytarzach. Rodzice i uczniowie są pełni obaw i mają ku temu powody. Resort edukacji ogłosił projekt pewnej ustawy, która ma umożliwić przejście na naukę zdalną. Nie tylko w związku z pandemią.

Nauka zdalna od 20 grudnia?

Byliśmy już świadkami sytuacji, w której nauka zdalna była „lekiem” na pandemię, czyżby teraz miała się też okazać receptą na niskie temperatury w szkołach? Wiele na to wskazuje. Bo chociaż pandemia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, do tego doszły nowe problemy, związane z kryzysem energetycznym.

Przed nami wyjątkowo trudny okres grzewczy. Rozpocznie się on 1 października i potrwa do 30 kwietnia. Rząd tym razem woli nie czekać na rozwój wydarzeń i już przygotowuje się na czarny scenariusz. Ministerstwo Edukacji i Nauki już w sierpniu opublikowało projekt ustawy, która umożliwiałaby naukę zdalną z kilku ważnych powodów. A oto one:

  • sytuacja epidemiologiczna
  • nieodpowiednia temperatura zewnętrzna lub w salach lekcyjnych zagrażająca zdrowiu uczniów,
  • imprezy ogólnopolskie lub międzynarodowe,
  • inne nadzwyczajne zdarzenie zagrażające bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

Dlaczego właśnie 20 grudnia?

O ile już teraz z całą stanowczością możemy stwierdzić, że czeka nas zima pełna wyzwań, o tyle przewidywania dotyczące pogody póki co są jedynie przypuszczeniami i jeszcze długo tak pozostanie. Natomiast synoptycy uważają, że przed nami wyjątkowo mroźna zima. W kontekście problemów związanych z kryzysem energetycznym, takie wieści są mocno niepokojące. Dlatego możemy przypuszczać, że dzieci i nauczyciele także w tym roku przez jakiś czas będą się spotykać podczas zajęć online.

Przypomnijmy: zgodnie z obecnymi przepisami, dyrektor może zawiesić zajęcia w szkole, jeżeli temperatura w pomieszczeniach nie przekracza 18 st. C. W takim przypadku zajęcia mają zostać odrobione w inny dzień.

Spidersweb.pl przytacza wyniki badań, przeprowadzonych przez ClickMeeting, polską platformę do webinarów i wideokonferencji. Z odpowiedzi respondentów wynika, że 49 proc. Polaków uważa, iż nauka zdalna zawsze będzie mniej efektywna od tej w modelu stacjonarnym. Ponadto ponad 40 proc. respondentów jest zdania, że szkoły nie są odpowiednio przygotowane do powrotu nauki zdalnej.

Zresztą… wystarczy poczytać komentarze w sieci, by się przekonać, jakie jest zdanie rodziców na ten temat.

Za prąd nie chcą płacić, więc my mamy? I dzieci znowu w domach uczyć? Zgroza!

Przecież to znowu będą tylko lekcje na pokaz, które nic nie wnoszą. Ja jestem jednocześnie załamana, przerażona i wściekła

Powrót do nauki zdalnej to najgorsze, co może być

– takie opinie można przeczytać na jednej z parentingowych grup na Facebooku.

Fotografie:

Może Cię zainteresować