×

Dania znosi wszystkie obostrzenia mimo rekordowych przyrostów zakażeń

Po niemal dwóch latach pandemii Dania znosi wszystkie obostrzenia związane z COVID-19. Już od wtorku nie obowiązują tam żadne restrykcje. Wydawać by się mogło, że takie decyzje będą podejmowane dopiero wtedy, gdy sytuacja epidemiczna w danym kraju znacznie się poprawi. Tymczasem w Danii odnotowuje się rekordowe przyrosty zakażeń. Skąd więc takie działania rządu?

Dania znosi wszystkie obostrzenia

Każdy kraj ma swoją własną strategię walki z pandemią COVID-19. Jedni podejmują mniej rygorystyczne decyzje, inni z kolei wprowadzają znaczące ograniczenia. Jedni rezygnują z nich wcześniej, inni później. Znaczący krok w kierunku powrotu do normalności zrobiła w ostatnim czasie Dania.

Dania znosi wszystkie obostrzenia
Pixabay

Przypomnijmy, że w Danii od połowy grudnia w związku z dynamicznym wzrostem zakażeń obowiązywały surowe restrykcje. Teraz tamtejszy rząd zadecydował o zniesieniu wszystkich obostrzeń. Te nie obowiązują już od minionego wtorku.

Dziś jest wspaniały dzień. Dania jest całkowicie otwarta

– napisała premier Mette Frederiksen na swoim profilu na Facebooku.

Do końca stycznia lokale w Danii mogły być otwarte do godziny 23.00. 31 stycznia wyjątkowo takie miejsca decyzją rządu mogły być otwarte do północy, bowiem już następnego dnia restrykcje nie obowiązywały. Uniknięto w ten sposób wypraszania gości na godzinę.

Nareszcie wracamy do normalności, choć jeszcze potrwa zanim ludzie przyzwyczają się do nocnego życia. Czekamy na pierwszy weekend

— powiedziała barmanka z The Old English Pub w centrum Kopenhagi.

Dania znosi wszystkie obostrzenia
Pixabay

Duńczycy nie muszą już dłużej okazywać certyfikatów o zaszczepieniu lub przedstawiać negatywnego wyniku testu na COVID-19, jeśli chcą wybrać się na imprezę masową, wydarzenie sportowe, do kina czy restauracji.

Od początku lutego w Danii nie obowiązują również limity dotyczące zgromadzeń. Nie wymaga się także noszenia maseczek bez względu na miejsce, w jakim znajduje się dana osoba (wyjątkiem są wizyty w szpitalu czy domu opieki). Ponadto zaszczepieni podróżni, którzy wybierają się do Dani, nie będą musieli ukazywać już negatywnego testu na COVID-19.

Dania znosi wszystkie obostrzenia
Pix4free

Rekordy zakażeń w Danii

Dania liczy blisko 5,8 mln ludności. Niewiele ponad tydzień temu, bo 24 stycznia, potwierdzono w Danii rekordową liczbę 57 305 zakażeń. 1 lutego nowych przypadków koronawirusa było tam 42 851, a więc wciąż bardzo dużo.

Jednocześnie w szpitalach przebywa około 1000 pacjentów z COVID-19, podczas gdy liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii jest mniejsza, niż miało to miejsce w przeszłości. Wynika to z faktu, że w Danii dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 80 proc. obywateli, a ponad 60 proc. otrzymało już także booster.

Dania potraktowała COVID-19 jako chorobę, która nie stanowi „krytycznego zagrożenia”. Czas pokaże, jaki skutek przyniesie decyzja duńskich władz w dłuższej perspektywie.

Źródła: www.money.pl, www.medonet.pl
Fotografie: Pixabay, Pix4free

Może Cię zainteresować

zamknij