×

Robert jest księdzem, lecz ma żonę i dwójkę dzieci! „Celibat to błąd”

Celibat to błąd zdaniem proboszcza z parafii w Białej. Mężczyzna nie zamierza zważać na zasady obowiązujące w Kościele Katolickim i dlatego wiedzie zwyczajne życie. Ma żonę i dzieci, a w wolnym czasie realizuje swoje pasje, czyli udział w rajdach oraz grę na perkusji.

Potrzeba reformy?

W ostatnim czasie o Kościele Katolickim najczęściej mówi się w kontekście pedofilii. Liczne przypadki molestowania osób nieletnich oraz unikanie karania przestępców seksualnych powodują, że narasta niechęć wobec tej instytucji. Stale przybywa osób, które decydują się na apostazję. Nie brakuje opinii, że Kościół Katolicki powinien przejść reformę. Niektóre przekonania wspólnoty wydają się nie mieć racji bytu we współczesnym świecie. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii jest bez wątpienia celibat. Zdaniem społeczeństwa rezygnacja z zakazu zakładania rodzin przez księży mogłaby zmniejszyć zjawisko pedofilii, gdyż pozwoliłaby księżom na spełnianie potrzeb ludzkich w normalny sposób.

Co ciekawe, już teraz istnieją duchowni, którzy posiadają rodziny i dzieci. Do ich grona należy m.in. pastor Robert Augustyn. Mężczyzna może się poszczycić dużą sympatią ze strony wiernych z Białej. Ludzie uwielbiają go za nowoczesne podejście do wiary i otwartość kontaktach z parafianami. Pastor Augustyn to człowiek postępowy, który potrafi dostosować się do potrzeb współczesnego świata. Oprócz sprawowania posługi znajduje w swoim życiu czas dla rodziny. Nie rezygnuje również ze swoich pasji. Jest rajdowcem i perkusistą. W rozmowie z dziennikarzami Gazety.pl opowiedział o swoim życiu. Okazuje się, że święcenia kapłańskie przyjął dopiero po ślubie. 33-latek mówił:

Wyszła za osobę świecką, ale znała i akceptowała moje plany.

Celibat to błąd

Proboszcz Augustyn korzysta z narzędzi XXI wieku. Jest bardzo aktywny na Instagramie. Na co dzień z przyjemnością opowiada o swoim życiu. Dzieli się uroczymi zdjęciami, na których pozuje z żoną i dziećmi. M.in. dzięki temu duchowny cieszy się ogromną sympatią wśród wiernych. Wie jednak, że nie każdemu może przypaść do gustu to, jak żyje.

Moim zdaniem celibat to wielki błąd człowieka, przez który zabrano księżom wolność. Należałoby się po prostu do tego błędu przyznać i uciąć wszelkie dyskusje. Ksiądz, który się zakocha, powinien za tą miłością podążać. To niezwykły dar. Trzeba go docenić, a nie odrzucać. Nie chciałbym innym radzić, jak mają żyć. Powiem tylko, że jak się ktoś zakochał, to niech kocha. Szczerze. I pozostanie temu wierny.

Robert Augustyn przyznaje, że łączenie roli duchownego z wychowaniem dzieci nie jest proste. Mężczyzna musi bowiem wykazać się przed wiernymi nieskazitelnym postępowaniem.

Jeżeli pastor się żeni i zakłada rodzinę, to bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Musi być tego świadomy, zwłaszcza że robi to dobrowolnie. Nie może zaniedbywać rodziny czy doprowadzić do rozwodu z własnej winy. Pastor musi być doskonale zorganizowany. Jeżeli tej organizacji zabraknie, będzie kuleć zarówno Kościół, jak i jego rodzina.

Pastor ubolewa nad tym, że ogromna rzesza duchownych musi rezygnować z miłości w swoim życiu. Jest to dla nich ogromnym poświęceniem.

Wielu księży zostało obdarowanych niesamowitym uczuciem, jakim jest miłość. Muszą jednak to uczucie w sobie gasić, a potem słyszą jeszcze od ludzi, że nie są dla nich autorytetami w kwestiach rodzinnych. To niezwykle trudna sytuacja.

Czy rzeczywiście zniesienie celibatu w Kościele Katolickim to dobry pomysł?

Fotografie: Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij