×

Kiedy nie dostaniesz rozgrzeszenia? W tej sytuacji duchowny może go nie udzielić

„Czy kapłan może mnie nie rozgrzeszyć?” – tym pytaniem franciszkanin z kanału „Bez sloganu” rozpoczyna swój odcinek poświęcony rozgrzeszeniu. Czy Ty zdajesz sobie sprawę, kiedy nie dostaniesz rozgrzeszenia? W jakiej sytuacji duchowny może Ci odmówić darowania winy? Duchowny przychodzi z pomocą i rozwiewa pewne wątpliwości.

Kiedy nie dostaniesz rozgrzeszenia?

Spowiedź w niektórych z nas wywołuje lekki stres. Zastanawiamy się, czy ksiądz będzie komentował nasze poczynania, czy dostaniemy rozgrzeszenie. Zgodnie z 5 warunkami dobrej spowiedzi, jeżeli osoba wierna nie wyraża żalu za swoje grzechy ani postanowienia poprawy to wtedy możemy liczyć się z tym, że duchowny nie udzieli nam sakramentu pokuty.

Franciszkanin z kanału „Bez sloganu” tłumaczy kiedy jeszcze nie dostaniesz rozgrzeszenia. W pierwszych minutach swojej wypowiedzi, zadaje wrażliwe pytanie:

„Czy kapłan może mnie nie rozgrzeszyć?”

Duchowny twierdzi, że może zaistnieć taka sytuacja, że ksiądz odmówi nam rozgrzeszenia. Franciszkanin poruszył ważny wątek. Jego zdaniem, znaczna część osób, którzy przystępują do sakramentu pojednania traktują ten sakrament jako coś oczywistego. Wystarczy powiedzieć pewną formułkę i „sprawa załatwiona”. Rzeczywistość jednak jest całkiem inna.

YouTube

YouTube

„Niektórym osobom się wydaje, że sakrament to jest pewien automatyzm”

Zdarzają się takie przypadki, że ksiądz nie ma wyjścia i nie rozgrzeszy wiernego. Nie pomoże tu żal za grzechy i mocne postanowienie poprawy. W żadnym wypadku nie jest tu mowa o zabójstwie czy innym ciężkim grzechu.

Franciszkanin z kanału „Bez sloganu” wskazuje, że to intencja wiernego jest szczególnie istotna w sakramencie pojednania. Dodatkowo należy spełnić określone warunki.

Może zaistnieć taka sytuacja, że rozgrzeszenia nie otrzymamy. Niektórym osobom się wydaje, że sakrament to jest pewien automatyzm (…). Że przychodzi człowiek, prosi księdza czy kogokolwiek, kto jest szafarzem sakramentu, żąda, żeby sakrament został udzielony, ten szafarz robi to, co do niego należy i wszystko załatwione. Nie tak jest, słuchajcie

– uzasadnia duchowny.

W momencie kiedy, penitent wyznaje swoje grzechy, tylko dlatego, że są na „liście grzechów”, nie zamierza się poprawić i nie żałuje za grzechy, to w tym przypadku ksiądz może nie udzielić rozgrzeszenia.

Gdyż w tym człowieku nie ma woli, nie ma intencji zerwania z grzechem śmiertelnym

– wyjaśnia duchowny.

Rozgrzeszenia nie uzyskamy także w momencie, kiedy okłamiemy księdza podczas spowiedzi. Sakrament ten jest nieważny, mimo tego, że duchowny dał nam rozgrzeszenie.

Źródła: www.youtube.com
Fotografie: Youtube (miniatura wpisu), www.youtube.com

Może Cię zainteresować