×

Butelka z wodą w rozgrzanym aucie może doprowadzić do tragedii. Dlaczego?

Każdego roku przed nadejściem lata ruszają społeczne kampanie, które mają uświadomić ludziom, jak fatalne skutki może mieć pozostawienie w rozgrzanym pojeździe dziecka lub zwierzęcia. Jest jednak coś, o czym mało się mówi, chociaż robimy to bardzo często. Co jeszcze może być niebezpieczne? Otóż… butelka z wodą w rozgrzanym aucie też może nieść ze sobą fatalne skutki. Dlaczego? Już wyjaśniamy!

„Ja tylko na chwilę”

Wystarczy zaledwie 15 minut w zamkniętym, rozgrzanym samochodzie, żeby dziecko doznało zagrażających życiu urazów mózgu i nerek. Niestety, mimo licznych ostrzeżeń, powtarzanych co roku, nadal wiele osób bagatelizuje problem.

Miesiąc temu pisaliśmy o 4-latce w nagrzanym samochodzie, pozostawionej bez opieki. Rodzice postanowili zrobić zakupy, a dziecko zostawili w aucie, w którym temperatura sięgała 40 stopni Celsjusza. Nie wiadomo, jak skończyłaby się ta historia, gdyby nie przytomność i rozsądek przechodzącego obok policyjnego małżeństwa. Para rozbiła szybę i wydostała półprzytomną dziewczynkę z auta-pułapki.

Takie przypadki niestety zdarzają się o wiele częściej. Krakowska policja opisywała przypadek małżeństwa z Białorusi, które wybrało się na zwiedzanie Krakowa, zostawiając dziecko w zamkniętym samochodzie, stojącym w pełnym słońcu.

Notorycznie powtarzają się również sytuacje, gdy w rozgrzanym pojeździe właściciele pozostawiają psy. To dosyć częsty widok np. przy galeriach handlowych. Właściciele psów na własne życzenie fundują zwierzęciu katusze, nie mając świadomości, że również pies czy kot może dostać udaru słonecznego lub po prostu się udusić.

Butelka z wodą w rozgrzanym aucie

Strażacy alarmują – jest jeszcze jeden rodzaj niebezpieczeństwa, o którym musimy pamiętać w gorące, słoneczne dni. Wielu z nas zostawia butelkę z wodą w rozgrzanym aucie, często nawet na cały dzień.

Pewne przedsiębiorstwo energetyczne opublikowało na swoim profilu na Facebooku filmik, w którym wyjaśnia, czym może to grozić.

Miałem przerwę na lunch i siedziałem w ciężarówce, gdy zauważyłem dym. Potem zobaczyłem, że słońce pada przez szybę bezpośrednio na butelkę wody, która leżała na siedzeniu

– mówi na nagraniu Dioni Amuchastegui, technik pracujący w firmie energetycznej Idaho Power.

Niewinna butelka z wodą mineralną może stać się soczewką, koncentrującą promienienie słoneczne na tyle skutecznie, że może spowodować wybuch pożaru!

Safety Check: Water Bottle in a Hot Car

Did you know that on a hot day, a see through water bottle in your car has the potential to start a fire? Neither did Stations Battery Technician Dioni Amuchastegui.

Opublikowany przez Idaho Power Czwartek, 13 lipca 2017

Ryzyko z pozoru jest niewielkie, ale strażacy przypominają, że nie można go bagatelizować. Tylko ciemne butelki są bezpieczne. Służby zalecają, aby pozostałe butelki z napojami przechowywać z dala od promieni słonecznych!

Fotografie: Facebook, YouTube, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować