×

„Bestia ze wschodu” coraz bliżej Polski! IMGW zdradza szczegóły

Bestia ze wschodu zbliża się do Polski. Już w najbliższych dniach w kraju na reszcie może zagościć długo wyczekiwana zima. IMGW zapowiedziało, w których regionach kraju powinniśmy się spodziewać największych spadków temperatury.

Syberyjskie mrozy

Z roku na rok zimy w Polsce są coraz cieplejsze. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu śnieg na Święta Bożego Narodzenia był niemal oczywistością. Zima 2020/2021 jest póki co bardzo uboga w biały puch. Choć meteorolodzy już kilka razy zapowiadali zimową aurę, to temperatura spadła poniżej zera tylko na kilka dni. Teraz pojawiła się nadzieja na zimę z prawdziwego zdarzenia. Zgodnie z prognozami w ciągu najbliższych dni temperatura będzie się stopniowo obniżać. Na terenie całego kraju mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem, śniegu i deszczu. Dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska zapowiedziała, że temperatury będą wynosić około 0 stopni.

Syberyjskie mrozy, które zyskały miano „bestii ze wschodu” dadzą się we znaki w szczególności mieszkańcom północnych regionów kraju. W województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim może spaść sporo śniegu.

Tam dzisiaj wieczorem może spaść nawet do 10 cm śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia na Polskę wschodnią i południową na oblodzenia, bo pada deszcz lub deszcz ze śniegiem w większości obszaru Polski, a w nocy gdzieniegdzie temperatura spadnie do ujemnej około -1, -2 st. C, co może spowodować oblodzenie.

bestia ze wschodu
Twitter

Bestia ze wschodu

Na terenie całej Polski temperatura będzie stopniowo spadać. Ewa Łapińska tłumaczy:

Przez najbliższe dwa dni dramatycznej różnicy nie będzie. Nadal będzie pochmurnie, bo będziemy w zasięgu niżu i frontów atmosferycznych. Będą występowały opady deszczu ze śniegiem, śniegu i deszczu.

Jeszcze dziś temperatura może sięgnąć od -1 st. C na Suwalszczyźnie, do około 2 stopni w centrum kraju. Najcieplej będzie na południowym wschodzie, gdzie temperatura wyniesie ok. 3-4 stopnie.

Będzie padał deszcz ze śniegiem, a śnieg tam, gdzie temperatura będzie niższa. W górach będą opady śniegu, ale najwięcej śniegu będzie w północnej Polsce.

Dzisiejsza noc może okazać się przełomowa, jeśli chodzi o opady śniegu. Prawdopodobnie jutro rano część Polaków powita widok śniegu za oknem. 

Następnej nocy – ze środy na czwartek – temperatury w całej Polsce będą raczej ujemne i raczej będą opady śniegu. Nie za duże, ale troszeczkę gdzieniegdzie poprószy. Na Pomorzu będzie padać deszcz ze śniegiem. Tam, gdzie będzie temperatura około zera, może być też ślisko.

bestia ze wschodu 2
Twitter

Jeszcze zimniej

W czwartek temperatura spadnie jeszcze bardziej. Synoptyk zapowiada:

Nadal pochmurnie, opady głównie śniegu, ale też deszczu ze śniegiem, w górach śnieg. Temperatura w całej Polsce będzie dość wyrównana od zera do dwóch stopni.

W weekend pojawi się nieco więcej słońca, choć temperatura wciąż będzie niska.

Poczynając od piątku w sobotę, niedzielę i poniedziałek będzie pochmurnie z przejaśnieniami. Miejscami będzie się pojawiało słońce – głównie w Polsce południowej, natomiast w północnej połowie i częściowo zachodniej będzie raczej pochmurnie. Temperatura w ciągu dnia wyniesie około zera, natomiast w nocy będą raczej temperatury ujemne, od -3 do -1 st. C.

W tym roku zdecydowanie nikt nie może powiedzieć, że „zima nas zaskoczyła”.

bestia ze wschodu 4
Facebook
bestia ze wschodu 3
Twitter
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook, Pixabay, Twitter

Może Cię zainteresować