×

Austria wprowadza obowiązek szczepień. Dyskryminacja niezaszczepionych narasta

Austria wprowadza obowiązek szczepień. Stale rosnąca liczba nowych zakażeń koronawirusem zmusiła rządzących do podjęcia radykalnych kroków. Odtąd dyskryminacja ze względu na stan medyczny staje się faktem. Ministerstwo usprawiedliwia się dramatyczną sytuacją.

Twardy lockdown

Przeważająca część krajów Unii Europejskiej zmaga się w tej chwili ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem. Pomimo zakrojonej na dużą skalę akcji szczepień, nie udało się zapanować nad epidemią. Fakt, że zaszczepieni przenoszą chorobę sprawia, że walka z COVID-19 jest jeszcze trudniejsza niż dawniej. W związku z tym, politycy poszukują nowych strategii na zwalczenie choroby. Wydarzenia, do których dochodzi na Zachodzie Europy powinny w szczególności interesować Polaków, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo, że podobnie jak podczas minionych fal epidemii i tym razem nasi rządzący zdecydują się na skopiowanie wybranych rozwiązań. Kanclerz Austrii, Alexander Schallenberg zdecydował, że od lutego przyszłego roku szczepienie przeciwko koronawirusowi będzie obowiązkowe. Z kolei, już w przyszły poniedziałek w kraju rozpocznie się lockdown.

Licząca 9 milionów obywateli Austria każdego dnia notuje ok. kilkunastu tysięcy nowych zakażeń. Sytuacja jest na tyle poważna, że w wybranych landach szpitale pękają w szwach. Politycy twierdzą nawet, że w Górnej Austrii brakuje miejsc w prosektoriach. Z kolei, w Salzburgu specjalne zespoły kwalifikują, którzy pacjenci zasługują na to, aby otrzymać dostęp do respiratorów. Pozostali nie mogą liczyć na profesjonalną pomoc. Wolfgang Mückstein, austriacki minister zdrowia straszy, że jedynym sposobem na uporanie się z krytyczną sytuacją jest zastosowanie odpowiednich środków.

Jeśli chcemy pokonać pandemię, musimy wdrożyć te środki.

W związku z tym, od najbliższego poniedziałku do 12 grudnia w kraju będzie obowiązywał lockdown. W sytuacji, gdy okaże się, że ilość zakażeń nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, politycy nie wykluczają kontynuacji obostrzeń.

Austria wprowadza obowiązek szczepień

Już dwa tygodnie temu kraj wprowadził dotkliwe obostrzenia dla niezaszczepionych. W oparciu o nowe przepisy osoby nieposiadające certyfikatu covidowego nie miały możliwości wejścia do lokali gastronomicznych bądź kin. Austria stała się tym samym pierwszym krajem, który zdecydował się na jawną dyskryminację ze względu na potencjalny stan zdrowia. Minister Mückstein twierdzi jednak, że takie kroki są konieczne.

Lockdown jest nieprzyjemny, ale konieczny. Dzięki niemu opanujemy sytuację w szpitalach i będziemy ratować ludzkie życie.

Teraz obostrzeniami zostaną objęci wszyscy. W trakcie rozpoczynającego się w poniedziałek lockdownu Austriacy nie będą mogli udać się do sklepów, gdyż wszystkie poza poza aptekami i spożywczymi, będą nieczynne. Do szkół będą uczęszczać jedynie dzieci, których rodzice nie mogą pracować zdalnie. Dotychczas dwie dawki szczepionki przyjęło ok. 65 proc. Austriaków. Kanclerz Schallenberg uważa, że politycy prawicowej Austriackiej Partii Wolnościowej (FPÖ), która wykazuje się sceptycyzmem w stosunku do produktów inżynierii genetycznej, doprowadzają opiekę zdrowotną do zapaści. 

Prowadzą zamach na nasz system zdrowotny. Konsekwencjami są przepełnione OIOM-y w szpitalach i ludzkie cierpienie.

Minister zdrowia zapowiedział, że nawet po zakończeniu lockdownu, przepisy ograniczające swobody obywatelskie niezaszczepionych nie znikną.

Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij