×

Austria ogranicza działalność kościołów. Wszystkie nabożeństwa bez wiernych!

Austria ogranicza działalność kościołów z powodu pandemii koronawirusa. Do 17 stycznia nabożeństwa w dni powszednie można odprawiać tylko bez udziału wiernych. Zakazana została komunia do ust.

Zagrożenie epidemiologiczne

Ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem i konieczność przygotowania obywateli do szczepień, Austria zdecydowała się na wprowadzenie kolejnego lockdownu. Na podobne rozwiązanie zdecydowało się wiele krajów europejskich, w tym Polska, ale w odróżnieniu od rządu PiS-u, austriaccy politycy zauważyli, jak dużą rolę w rozprzestrzenianiu się koronawirusa odgrywają kościoły. Dlatego tamtejszy rząd wprowadził daleko idące ograniczenia w działalności kościołów.

Do 17 stycznia w dni powszednie wszystkie nabożeństwa w kościołach tego kraju będą się odbywały bez udziału wiernych. Kościoły pozostaną otwarte. Wierni będą mogli się w nich modlić indywidualnie, poza godzinami nabożeństw.

Msze z udziałem wiernych dozwolone są w dni świąteczne pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia nazwisk i adresów wiernych, których nie może w liturgii uczestniczyć więcej niż 10, włącznie w celebransem. Podczas nabożeństwa, poza zgłoszonymi osobami, w kościele nie może przebywać nikt inny.

Austria ogranicza działalność kościołów

Obowiązuje dezynfekcja rąk przy wejściu, maseczki i zachowanie co najmniej 1,5-metrowego dystansu. Komunia do ust została całkowicie zakazana, podobnie jak śpiewanie. Oprawę muzyczną mogą zapewniać wyłącznie soliści lub kantorzy, w imieniu wszystkich wiernych. Dopuszczalne jest też zastąpienie śpiewu muzyką instrumentalną.

Śluby i chrzty zostały przełożone na czas po lockdownie. W pogrzebach może uczestniczyć do 50 żałobników. Spowiedź nie może odbywać się w konfesjonale, tylko w regularnie wietrzonym pomieszczeniu, zapewniającym dwumetrową odległość między spowiednikiem a wiernym. 

Jak zapowiedziała ministra ds. wyznań Susanne Raab:

Ograniczenia będą obowiązywały we wszystkich 16 Kościołach i wspólnotach wyznaniowych mających osobowość prawną w Austrii.

Krajowy episkopat zaprosił wiernych do wzięcia udziału w ogólnoaustriackiej inicjatywie modlitewnej online.

Austria ogranicza działalność kościołów

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.tvp.info, wiadomosci.radiozet.pl, punkt.media
Fotografie: pl. freepik.com (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować