×

Huczne urodziny Radia Maryja. Sanepid podjął decyzję w sprawie kary

Na początku grudnia odbyły się 29. urodziny Radia Maryja. Echa uroczystości słychać do dzisiaj. Jednym z powodów są bulwersujące wypowiedzi ojca Rydzyka. Ale opinię publiczną zszokował również fakt, że uroczystość, na którą zaproszono setki osób, urządzono w środku pandemii. Część z uczestników otwarcie lekceważyła obostrzenia. Co ciekawe, nawet Zbigniew Ziobro i Mariusz Błaszczak przemawiali bez zasłonięcia nosa i ust. Mimo to, kary nie będzie.

Urodziny Radia Maryja. Są równi i równiejsi?

Przykład zawsze idzie z góry. A zatem jak wytłumaczyć fakt, że na urodzinach Radia Maryja, pojawiają się przedstawiciele partii rządzącej, którzy lekceważąco podchodzą do ustalonych przez rząd obostrzeń?

Urodziny Radia Maryja
Twitter

Podczas uroczystości w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu było tłoczno. Zjawili się nie tylko duchowni, ale i politycy, w tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef MON Mariusz Błaszczak, b. minister Antoni Macierewicz oraz europoseł Ryszard Czarnecki. W ławach rządowych zasiadł także Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Jednak najwięcej wątpliwości wzbudził fakt, że nie wszyscy uczestnicy uroczystości mieli zasłonięte usta i nosy, w tym przemawiający Ziobro i Błaszczak. Wierni byli stłoczeni i na zdjęciach z uroczystości widać, że nie wszyscy zachowywali dystans społeczny.

Urodziny Radia Maryja
Twitter

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie 29. urodzin Radia Maryja. O sprawie zaalarmowano także Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.

Jest decyzja sanepidu

15 grudnia poinformowano, że sanepid nie nałoży kary na organizatorów obchodów 29. urodzin Radia Maryja w Toruniu. Swoją decyzję tłumaczy wyjaśnieniami od policji i organizatorów uroczystości. Ci stwierdzili, że podczas mszy świętej w toruńskim sanktuarium przestrzegano obostrzeń epidemicznych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu otrzymał odpowiedzi na prośby o wyjaśnienia dotyczących obchodów urodzin Radia Maryja w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Wynika z nich, że nie naruszono reżimu sanitarnego i obostrzeń podczas uroczystości, a organizator zapewnił odpowiednie warunki dla wszystkich uczestników

– przekazał w wypowiedzi dla PAP Łukasz Betański – rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Urodziny Radia Maryja
Twitter

Zdaniem organizatorów, liczba uczestników mszy świętej nie przekraczała limitu 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Ponadto wszystkie osoby, z wyjątkiem tych sprawujących kult religijny, miały zasłonięte usta i nos zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. Podczas trwania uroczystości zapewnione zostały dozowniki z żelami oraz płynami do dezynfekcji rąk. Dodatkowo świątynia została wywietrzona zarówno przed, jak i po liturgii. Na terenie sanktuarium umieszczono także tablice informujące o obowiązujących obostrzeniach i ograniczeniach sanitarnych

– wyjaśnił Betański.

Nie będzie więc kary dla organizatora urodzin Radia Maryja, ani mandatów dla uczestników uroczystości.

Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować

zamknij