×

Asteroida zagraża życiu na Ziemi. Obiekt wkrótce znajdzie się w pobliżu planety

Asteroida zagraża życiu na Ziemi. Już za kilka dni śmiertelnie niebezpieczny obiekt znajdzie się nieprawdopodobnie blisko naszej planety. 25 czerwca obiekt o nazwie 2010 NY6, liczący 187 metrów stworzy wielkie ryzyko dla Ziemi. Asteroida przemieszcza się przez Układ Słoneczny z prędkością ponad 48 tys. km na godz.

Zbliża się koniec świata?

Każdego roku w tzw. sezonie ogórkowym pojawiają się doniesienia o zbliżającym się końcu świata. Po złowieszczych przepowiedniach św. Malachiasza, Nostradamusa czy Inków nic się jednak nie wydarzyło i świat wciąż ma się dobrze. Niektórzy uważają jednak, że to jedynie cisza przed burzą i wcześniej czy później dosięgnie nas zagłada. Wiele osób wyobraża sobie, że koniec świata będzie efektem zderzenia z asteroidą. Nic więc dziwnego, że każde doniesienie o zbliżającym się w kierunku naszej planety skalnym lub lodowym ciele obcym wywołują niebywały popłoch.

Naukowcy ostrzegają, że już za kilka dni asteroida 2010 NY65 określana jako potencjalnie niebezpieczna znacząco zbliży się do Ziemi. Obiekt minie nas w odległości ponad 15 razy większej niż dystans dzielący Księżyc i Ziemię. W opinii NASA asteroida nie stanowi zagrożenia dla ludzkości. Niemniej jednak, należy pamiętać, że wszystkie obiekty typu NEO, czyli bliskie Ziemi są określane jako potencjalnie niebezpieczne. NASA oraz inne agencje kosmiczne zajmują się ich katalogowaniem. Wszystkie asteroidy, których średnica przekracza 1 km są stale monitorowane.

Potencjalnie niebezpieczne asteroidy, które teraz mijają naszą planetę w dużej odległości, mogą bowiem w przyszłości znaleźć się znacznie bliżej Ziemi. Trzeba też pamiętać, że w przypadku asteroidy może dojść do zmiany trajektorii jej lotu. Zazwyczaj dochodzi do tego na skutek wpływu grawitacji dużych ciał niebieskich, zagęszczenia pyłu międzyplanetarnego bądź efektu niegrawitacyjnego.

Asteroida zagraża życiu na Ziemi

Zgodnie z wyliczeniami Centrum Badań Obiektów Bliskiej Ziemi (CNEOS), prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń w wypadku samochodowym bądź na skutek choroby czy katastrofy naturalnej jest nieporównywalnie większe niż w przypadku uderzenia asteroidy. Mimo to, należy pamiętać, że do kolizji może dojść o czym wiemy z przeszłości. Ziemia już niejednokrotnie była bombardowana przez komety, asteroidy oraz planetoidy. Właśnie te kosmiczne zjawiska doprowadzały do wielkich wymierań gatunków oraz niektórych zmian topograficznych planety.

NASA uważa, że ponad 95 proc. asteroid bliskich Ziemi zostało już skatalogowanych. Teoretycznie żadna z nich nie powinna uderzyć w naszą planetę w najbliższym stuleciu. Jednym z najmocniej zakorzenionych w zaiorowej świadomości przypadków uderzenia asteroidy jest zachowana w wielu starożytnych księgach opowieść o potopie. Niemal w każdej kulturze starożytnej znajdują się wzmianki o wielkim kataklizmie, do którego doszło przed tysiącami lat.

Miejmy nadzieję, że za naszego życia nie nastąpi powtórka tych wydarzeń.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij