×

Nasz wszechświat stworzyli kosmici? Tak twierdzi znany fizyk z Harvardu

Nasz wszechświat stworzyli kosmici? Avi Loeb, profesor i astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda twierdzi, że wszechświat mógł zostać zaprojektowany w laboratorium. Zdaniem naukowca, stoi za tym zaawansowana cywilizacja.

Wielki Wybuch?

Abraham 'Avi’ Loeb  lubi, gdy jest o nim głośno. Od kilku lat próbuje przekonywać, że obiekt pozasłoneczny Oumuamua (łączył cechy planetoidy i komety) był w istocie sondą wystrzeloną przez obcych. Tą teorią wzbudza spore kontrowersje. Teraz poszedł o krok dalej.

Pytanie o powstanie wszechświata jest jednym z tych, które badacze zadają sobie najczęściej. Według powszechnie przyjmowanej teorii, wszechświat powstał w Wielkim Wybuchu, do którego doszło 13,7 mld lat temu. Nieco inny pomysł ma Abraham 'Avi’ Loeb. Naukowiec z Harvardu, który zajmuje się astrofizyką i kosmologią, uważa, że nasz wszechświat może być sztucznym tworem. Zaskakujące rozważania naukowca ukazały się na łamach miesięcznika „Scientific American”. Loeb twierdzi, że nasz wszechświat mógł zostać stworzony w laboratorium. Stworzyć go miała zaawansowana cywilizacja.

Nasz wszechświat stworzyli kosmici?

Zdaniem naukowca, teoria o stworzeniu wszechświata w laboratorium łączy religijne historie o Stwórcy z naukowymi teoriami na temat narodzin kosmosu.

Ponieważ nasz wszechświat ma płaską geometrię z zerową energią netto, zaawansowana cywilizacja mogła opracować technologię, za pomocą której stworzono mały wszechświat z niczego poprzez tunelowanie kwantowe

– uważa prof. Loeb.

Zaawansowana cywilizacja, która miałaby zaprojektować wszechświat, zdaniem Loeba posiada klasę A. My – ludzkość – według naukowca zasłużyliśmy jedynie na klasę C, za którą kryje się społeczność o niskim rozwoju poziomu technologicznego, uzależnioną od swojej gwiazdy macierzystej. A co z klasą B? Co musiałoby się zmienić, byśmy mogli ją uzyskać?

Profesor twierdzi, że kluczowe jest uniezależnienie się od Słońca, a także nawiązanie stosunków dyplomatycznych z bardziej zaawansowaną cywilizacją. Loeb wielokrotnie podkreśla, że powinniśmy się kierować „zasadą skromności”. Skromność polega na świadomości, iż nie jesteśmy wyjątkowymi, lecz całkiem przeciętnymi istotami. Stąd założenie, że nasz wszechświat jest dziełem bardziej zaawansowanej cywilizacji.

Podczas gdy wielu naukowców wieszczy, że ludzkość zmierza ku zagładzie, Loeb widzi ludzkość raczej w kategorii uczniów, którzy nadal muszą odrobić wiele lekcji i wiele się nauczyć, by dorównać bardziej zaawansowanej cywilizacji. To zarazem pesymistyczne, jak i optymistyczne założenie.

Czy tym razem ekscentryczne rozważania Loeba znajdą grono zwolenników? A może Loeb zwyczajnie szuka skutecznych sposobów na to, by o nim mówiono? Myślicie, że może mieć rację?

Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować