×

Arcybiskup Głódź zgromadził 15 milionów!? Duchowny odpowiada na wyliczenia

Dziennikarze Wirtualnej Polski prześwietlili księgi wieczyste działek, w których pojawia się nazwisko abp. Leszka Sławoja Głódzia. Okazuje się, że arcybiskup zgromadził 15 milionów złotych majątku.

Arcybiskup zgromadził 15 milionów

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nie może narzekać na przymusowej emeryturze. Jego majątek według szacunków redaktorów WP w artykule „UJAWNIAMY. 15 milionów arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia” wynosi ponad 15 mln złotych. Jak obliczyli tak niebotyczną sumę?

Na prośbę redaktorów WP specjaliści z firmy Cenatorium, korzystający z największej bazy cen transakcyjnych w Polsce oraz z serwisu Urban.one.wp.pl przeprowadzili wycenę nieruchomości arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Korzystając z 4 mln aktów notarialnych, wyliczyli oni, że wartość jego majątku sięga kilku milionów złotych.

Najwięcej warty jest słynny pałac arcybiskupa, którego wartość oszacowano od 6 do 8 mln złotych. W analizie czytamy:

Nieruchomość o łącznej powierzchni 13 048 m2, zabudowana budynkiem zbiorowego zamieszkania (Caritas Archidiecezji Białostockiej, ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny), dwukondygnacyjnym, o powierzchni zabudowy około 700 m2 oraz siedmioma budynkami/budowlami o funkcjach pomocniczych (o powierzchni zabudowy od 90 do 200 m2)” warta jest między 6 a 8 mln zł.

Pałac to nie wszystko

Całościowo więc arcybiskup posiada dokładnie 154 887 metrów kwadratowych nieruchomości (ponad 15 hektarów). Na tych obszarach znajdują się grunty orne, lasy, stawy oraz budynki. To znacząco podnosi ich wartość. Naprzeciwko pałacu znajduje się gospodarstwo o powierzchni 3800 metrów kwadratowych. Znajduje się tam dom opieki (prowadzą go zakonnice) oraz dom jednorodzinny. Oba budynki mają powierzchnię ponad 100 metrów kwadratowych. Na działce wybudowano także budynek gospodarczy o powierzchni 275 metrów kwadratowych, a do tego znajduje się na niej las. Wartość działki szacowana jest do 1,8 mln złotych.

W okolicy rodzinnej wsi arcybiskupa znajdują się także liczne majątki należące do jego rodziny. Sam Głódź ma podobno mieszkać trzy kilometry od Bobrówki. Hierarcha ma tam dwie działki należące do niego oraz dwie działki należące do członków jego rodziny.

Emerytura na ponad 20 tys. złotych

Z racji służby wojskowej, którą zaczynał swoją karierę, Arcybiskup może liczyć na przeszło 20 tys. emerytury miesięcznie. Tak przynajmniej wynika z szacunków redaktorów WP. Otrzymuje on świadczenie z racji stopnia generalskiego raz biskupa polowego.

Przeciętna emerytura generalska na koniec 2020 roku wynosiła 12 637 zł brutto. Do tego dochodzi emerytura biskupia, albowiem duchowny skończył 75 lat i mu ona przysługuje. Kariera arcybiskupa została zakończona, gdy Watykan ukarał bp. Sławoja Leszka Głódzia za ukrywanie przypadków pedofilii. Mimo tego może on żyć w dostatku z powodu swojego rozległego majątku.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, www.wprost.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij