×

2 listopada będzie wolny od pracy? Minister zdrowia rozwiewa wątpliwości

2 listopada będzie wolny? Nie brakuje opinii, że wyznaczenie tego dnia wolnym od pracy rozładowałoby tłok na cmentarzach. Minister zdrowia nie jest jednak zwolennikiem tego pomysłu, co wytłumaczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Alarmujący wzrost zachorowań

W piątek w Polsce padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Tego dnia resort zdrowia poinformował o 9 622 nowych przypadków Covid-19. W niedzielę przybyło 8 536 nowych pacjentów, a 49 osób zmarło. W poniedziałek zanotowaliśmy nieznaczny spadek. Resort zdrowia poinformował bowiem o 7 482 nowych zakażeniach.

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, to tylko pozorny spadek, wynikający z faktu, że w weekendy robi się mniej testów.

Jak wyjaśnił szef resortu zdrowia na poniedziałkowej konferencji prasowej, z tygodnia na tydzień liczba chorych na Covid-19 podwaja się i jeśli tak dalej pójdzie, w przyszły poniedziałek może być nawet 15 tys. nowych zakażeń dziennie.

2 listopada będzie wolny?

W tej sytuacji padło pytanie, co zrobić z uroczystością Wszystkich Świętych, która dla Polaków jest tradycyjnie dniem tłumnego odwiedzania cmentarzy i spotkań z rodziną. W tym roku 1 listopada przypada w niedzielę, a politycy od tygodni zachęca obywateli, by rozłożyli wizyty na grobach bliskich na kilka dni.

Nie wszyscy jednak mogą na to znaleźć czas w tygodniu, stąd dyskutowany od pewnego czasu pomysł, by wyznaczyć 2 listopada dniem wolnym od pracy. Jak przyznał minister zdrowia, ten scenariusza był rozważany:

Wolny dzień w poniedziałek był przez nas analizowany, ale na tę chwilę nie ma takiej zgody i podejścia, żebyśmy taki dzień wolny utworzyli. W naszej opinii zwiększyłoby to liczbę interakcji społecznych, które są katalizatorem rozprzestrzeniania się wirusa. Takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów i podróżowania. Realizujemy strategię zostań w domu, na ile jest to możliwe.

Źródła: biznes.radiozet.pl, krakowwpigulce.pl, www.popularne.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay, Wikimedia

Polecane

Może Cię zainteresować