×

Koronawirus: 18 nowych przypadków w Polsce – w sumie już 305. Kiedy nareszcie nastąpi spadek ilości zachorowań?

Jeszcze niedawno 18 zakażeń koronawirusem następowało w przeciągu tygodnia. Teraz tempo wzrostu ilości zachorowań jest błyskawiczne. Czy Polska ma jeszcze jakąkolwiek kontrolę nad epidemią?

18 nowych zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 18 kolejnych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie łódzkim i śląskim. Oznacza to, że łączna ilość osób zakażonych wirusem w Polsce przekroczyła już 300 i wynosi 305. Do tej pory na Covid-19 zmarło w Polsce 5 osób. Koronawirus ma nie nie tylko wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Przykładem jest przypadek mężczyzny, który po wiadomości o podejrzeniu zakażenia koronawirusem wyskoczył przez okno szpitala.

Przyczyna epidemii koronawirusa

Eksperci uważają, że wirusy odzwierzęce  do których należy m.in. koronawirus są nierozerwalnie związane z działalnością człowieka. Fakt, że ludzie coraz bardziej ingerują w przyrodę sprawia, że przejmujemy od zwierząt choroby, które dotychczas nie stanowiły dla nas zagrożenia. David Quammen, pisarz popularnonaukowy napisał w „The New York Times”:

Atakujemy lasy tropikalne i inne dzikie krajobrazy, które są siedliskiem tak wielu gatunków zwierząt i roślin – a wśród nich jest tak wiele nieznanych wirusów. Ścinamy drzewa, zabijamy zwierzęta lub umieszczamy je w klatkach i wysyłamy na rynki. Zakłócamy ekosystemy i pozbywamy wirusy z ich naturalnych gospodarzy. Kiedy tak się dzieje, potrzebują nowego żywiciela. Często my się nim stajemy.

W wyniku działalności człowieka zwierzęta tracą swoje siedliska i są zmuszone żyć znacznie bliżej innych gatunków, w tym ludzi. W rezultacie coraz łatwiej jest o zakażenie dotąd nieznanymi chorobami.

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować