×

Żonaci mężczyźni w Kościele! Podjęto przełomową decyzję

Żonaci mężczyźni w Kościele? Tak, to możliwe. W diecezji kieleckiej podjęto przełomową decyzję. To odpowiedź na zachętę ze strony papieża Franciszka.

Reklama

Żonaci mężczyźni w Kościele

„Rewolucja”, „przełom” — takich sformułowań używają media. Czy są one przesadzone? Być może. Ale faktem jest, że decyzja, którą podjął biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski, jest bardzo ważna. Niewykluczone, że jest nawet krokiem milowym w polskim Kościele.

W niedzielę 2 października wierni, którzy zebrali się podczas mszy, usłyszeli komunikat wydany przez kieleckiego biskupa. Odczytane słowa wprawiły niektórych w osłupienie. Wierni dowiedzieli się, że posługę w kościołach będą mogli rozpocząć… żonaci mężczyźni!

Reklama

(…) Jedne posługi ustanawiane są przez święcenia, a więc przez sakramentalne działanie Kościoła takie, jak święcenia biskupie, prezbiteratu i diakonatu zarówno jako etapu do święceń prezbiteratu czy jako diakonatu stałego. Inne natomiast posługi powierzane są świeckim: mężczyznom i kobietom, przez obrzęd ustanowienia ich lektorami, akolitami i katechistami. Każda z tych posług ma do spełnienia w Kościele określone posłannictwo i zadania

— napisał biskup.

W odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka, chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego, zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu

— kontynuował.

Potrzebna zgoda żony

Decyzja kieleckiego biskupa to niewątpliwe powiew świeżości w polskim Kościele. Czy ten pomysł się sprawdzi? Czy znajdą się mężczyźni, którzy podejmą wyzwanie?

Reklama

Jeśli tak, nie obejdzie się bez zgody żony. Jest ona niezbędna, by mężczyzna mógł zostać diakonem stałym. Ponadto żonaty mężczyzna musi ukończyć 35 lat i mieć za sobą pięcioletni staż w małżeństwie. A co z nieżonatymi i wdowcami?

Również oni mogą sprawować posługę. Przed przyjęciem święceń diakonatu kandydat nieżonaty musi mieć ukończony 25 rok życia. Górna granica wieku to 65 lat. Oprócz tego kandydat musi się również cieszyć nieposzlakowaną opinią oraz odpowiednim przygotowaniem pod względem teologicznym.

Reklama

Ks. Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach, w odpowiedzi na pytanie „Gazety Wyborczej” stwierdził, że decyzja biskupa nie ma związku ze spadkiem liczby powołań kapłańskich.

To nie jest tak, że biskup szuka jakichś rezerw. Tradycja diakonatu stałego jest długa, a biskup Jan Piotrowski myślał o nawiązaniu do niej od dobrych kilku lat

– powiedział ks. Cisowski.

Reklama

Warto podkreślić, że diakoni nie mogą sprawować mszy świętej, spowiadać ani udzielać sakramentu namaszczenia chorych. Mogą natomiast głosić słowo boże, nauczać, a także udzielać chrztu, ślubów oraz rozdawać komunię świętą.

Fotografie: Pixabay, Pixabay (miniatura wpisu), pixabay.com, pixabay.com

Może Cię zainteresować