×

Już dziś nastąpi przełomowy moment dla ludzkości! Wiąże się z dużym zagrożeniem

Przełomowy moment dla ludzkości — 15 listopada 2022 r. przekroczymy kolejną historyczną granicę. Czy Ziemia to wytrzyma? A może świat zmierza ku zagładzie? Eksperci biją na alarm!

Przełomowy moment dla ludzkości

15 listopada 2022 r. to bardzo ważna, historyczna data. Prawdopodobnie właśnie dzisiaj przekroczymy granicę 8 miliardów mieszkańców Ziemi! Gdzie urodzi się symboliczny ośmiomiliardowy mieszkaniec naszej planety? Tego nikt nie wie, ale możemy przyjąć, że stanie się to w Azji, ponieważ właśnie tam rodzi się co drugie dziecko na świecie.

Oczywiście 15 listopada to jedynie umowna data, przyjęta przez ONZ w raporcie o perspektywach globalnej populacji (z lipca). Tak naprawdę nikt dokładnie nie wie, ile jest ludzi na Ziemi — każdego dnia ta liczba się zwiększa. Jak przypomina geekweek.interia.pl, ludzkości zajęło 125 lat, aby ludzka populacja zwiększyła się z 1 do 2 miliardów. Ale gdy osiągnęliśmy poziom 7 miliardów, wystarczyło 12 lat, aby na Ziemi pojawił się kolejny miliard.

Ponieważ populacja świata sięga 8 miliardów, nasza ludzka rodzina staje się coraz bardziej podzielona. Dopóki nie pokonamy ogromnej przepaści między globalnym bogactwem i nędzą, będziemy mieli coraz więcej napięć i wzajemnej nieufności, więcej kryzysów i konfliktów

– przypomniał podczas wystąpienia na szczycie klimatycznym w Egipcie Antonio Guterres, sekretach generalny ONZ.

Najludniejszymi krajami na Ziemi są Chiny i Indie (w przyszłym roku to one staną się najludniejszym państwem świata). Eksperci są zgodni co do tego, że niekontrolowany wzrost populacji może prowadzić do tragedii.

Zagrożenie również dla Polski

Ile jeszcze może znieść nasza planeta? Jak potoczą się losy ludzkości?

Ludność świata rośnie głównie w Azji, gdzie mieszka już 4,7 miliardy ludzi i Afryce, która przekroczyła granicę 1,4 miliarda mieszkańców (za money.pl). Z kolei w Europie przyrost ludności jest znikomy, a społeczeństwo się starzeje (to samo możemy zaobserwować również w Polsce). Starzejąca się Europa prawdopodobnie będzie musiała otworzyć się na migrację z Afryki — stamtąd ludzie uciekają przed biedą.

Chociaż mamy XXI wiek, 800 milionów ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa. Z kolei czterem miliardom ludzi dochody wystarczają jedynie na przetrwanie z miesiąca na miesiąc. Ogromne nierówności społeczne to niejedyny problem. Z powodu wywołanych przez ludzi zmian klimatu, wkrótce coraz większym problemem może być m.in. dostęp do wody czy energii. Niestety racjonalna i odpowiedzialna konsumpcja nie jest mocną stroną ludzkości…

Fotografie:

Może Cię zainteresować