×

Znów nadciągają ulewy i burze! IMGW ostrzega aż 10 województw

Małopolska liczy straty, w Krakowie wskutek ulewy zginęła jedna osoba. Tymczasem IMGW ostrzega przed kolejnym niebezpieczeństwem. Znów nadciągają ulewy i burze! Zagrożonych jest aż 10 województw.

Tragiczna noc w Małopolsce

Pogoda staje się coraz bardziej niebezpieczna. To kolejne podtopienia w ciągu zaledwie kilku tygodni. Nocą przez Małopolskę przeszły ulewne deszcze, które spowodowały liczne straty. Przez całą noc strażacy mieli pełno pracy.

Przyjęliśmy prawie tysiąc zgłoszeń na terenie miasta i powiatu krakowskiego

– przekazał PAP w nocy z czwartku na piątek oficer prasowy Komendanta Miejskiego st. kpt. Bartłomiej Rosiek. Do rana ta liczba przekroczyła 1100 interwencji.

W dzielnicy Bieżanów rzeka Serafa przelała wał przeciwpowodziowy. W wielu częściach Krakowa zalane są ulice i budynki. Kilka osób musiało opuścić swoje domy. Jak poinformował portal krk.news przy ul. Bora-Komorowskiego samochód osobowy uderzył w drzewo. Zginęła jedna osoba.

Deszcz nadal pada, ale na szczęście opady nie są już tak intensywne jak wczoraj i w nocy. Poziom wód się obniża, jednak prognozy nadal nie dają powodów do optymizmu.

Znów nadciągają ulewy i burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada intensywne opady deszczu i deszczu z burzami w centralnej, południowej i wschodniej Polsce. Deszcz – w zależności od regionu – może padać przez cały piątek.

Jak informuje Radio Zet, wydano ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Najwyższy alert (ostrzeżenie przed silnym deszczem i burzami) dotyczy zachodniej części Podkarpacia i wschodniej części Małopolski. Ulewne deszcze przejdą także przez kilka innych województw: mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, lubuskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie oraz kujawsko-pomorskie. W tych województwach meteorolodzy przewidują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym – od 20 do 40 mm, a lokalnie nawet do 100 mm.

Wysokość opadu miejscami może wynieść od 80 mm do 100 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, które wystąpią głównie w ciągu dnia. Lokalnie grad

– przekazało IMGW.

Niewykluczone są kolejne podtopienia. Ostrzeżenia hydrologiczne 2. i 3. stopnia dotyczą województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, a także wschodniej części Opolszczyzny.

Fotografie:

Może Cię zainteresować