×

Już całkiem niedługo w polskich kioskach może zabraknąć papierosów. Wszystko to dlatego, że Polska najprawdopodobniej nie wyrobi się z wprowadzeniem nowych przepisów regulujących handel papierosami. Może się okazać, że palacze będą zmuszeni do niespodziewanej rezygnacji z nałogu.

Track and trace

Chodzi o wprowadzenie systemu śledzenia każdej paczki od wyjazdu z fabryki, aż do trafienia do kiosku lub do innego miejsca, w którym klienci kupują papierosy. System potocznie nazywany track and trace ma zostać wdrożony 20 maja. Jednak do tej pory nie ma nawet odpowiedniej ustawy, ponieważ ta utknęła w Senacie.

Dodatkowo, potrzebne jest jeszcze odpowiednie rozporządzenie. Bez niego nie może działać system informatyczny, do którego trzeba jeszcze wprowadzić wszystkie hurtownie, fabryki czy kioski, czyli około 100 tys podmiotów.

Nie ma ostatecznej wersji ustawy

Gotowych przepisów, branża tytoniowa spodziewa się w kwietniu. Jednak, proces legislacyjny będzie trwać dłużej, jeśli okaże się, że Senat zgłosi poprawki. To oznacza, że producenci mają coraz mniej czasu do przygotowania się na zmiany. Bez track and trace, żadna paczka nie opuści fabryki.

Obawy branży tytoniowej nie są podzielane przez rząd. Według przedstawicielki Ministerstwa Zdrowia, nie ma ryzyka, że wprowadzenie przepisów nastąpi za późno.

Tzw. nowa dyrektywa tytoniowa jest wprowadzone w celu walki ze sprzedażą wyrobów pochodzących z przemytu lub nielegalnej produkcji.

Może Cię zainteresować