×

Zmiany w zasadach izolacji i kwarantanny. Wchodzą w życie już od 2 lutego!

Rząd wprowadza zmiany w zasadach izolacji i kwarantanny. Te będą obowiązywać już od 2 lutego. Nie tyczą się one jednak wszystkich.

Diametralny wzrost liczby osób na izolacji i kwarantannie

Niespełna dwa tygodnie temu na kwarantannach przebywało około 300 tys. Polaków. Dziś jest to grubo ponad milion, co świadczy o tym, jak dynamicznie rozwija się epidemia COVID-19 w kraju. Jeśli nic się w najbliższym czasie nie zmieni – odnotujemy kolejne przyrosty, czego nie można wykluczyć – sytuacja może być bardzo poważna, zwłaszcza dla gospodarki kraju.

Jeżeli będzie 40-60 tys. zakażeń, nakładanie izolacji i kwarantann na długie dni, tak naprawdę doprowadziłoby do lockdownu w gospodarce, bo ludzie nie byliby obecni w pracy

– mówił ostatnio minister zdrowia Adam Niedzielski.

zmiany w zasadach izolacji
Wikimedia Commons

Zmiany w zasadach izolacji

Pandemia COVID-19 nie odpuszcza ani na chwilę. W ostatnich dniach odnotowywano w Polsce ponad 50 tys. zakażeń wirusem. W związku z rozwojem piątej fali zakażeń, rząd podjął decyzję o zmianach. Te będą obowiązywać już od przyszłej środy, 2 lutego.

Od 2 lutego po stwierdzeniu zakażenia koronawirusem izolacja będzie trwała 7 dni, ale już od 5. dnia będzie można wykonać test. Jak informuje PAP, ujemny wynik będzie zwalniał z dalszej izolacji.

Z takiego „przywileju” nie będą mogli skorzystać jednak wszyscy, o czym poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Liczymy, że od przyszłej środy izolacja po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, to będzie siedem dni, ale od piątego dnia będzie można wykonać test. Jeżeli będzie on ujemny, to medyk, wojskowy, policjant, strażak będzie zwalniany z izolacji

zmiany w zasadach izolacji
Pixabay

Dla wymienionych zawodów kwarantanna zostanie skrócona do pięciu dni.

Po tym okresie nie trzeba się testować. Jeżeli ktoś chce być zwolniony z kwarantanny wcześniej, to w służbach medycznych obowiązuje codzienne testowanie, więc na kwarantannę nikt nie musi być kierowany

– dodaje Andrusiewicz.

Rośnie udział wariantu Omikron w liczbie zakażeń

Wariant Omikron stał się wczoraj dominującym wariantem odpowiedzialnym za zakażenia w Polsce. Fala zakażeń nowym wariantem niesie za sobą falę osób zgłaszających się na testy. Obecnie dziennie odnotowuje się średnio 44 tys. zleceń na testy z POZ.

Dzisiaj udział Omikrona w zsekwencjonowanych próbkach, tych próbek jest już 4340 z wykrytym wariantem Omikron, to jest 52 proc., biorąc pod uwagę ostatnie 30 dni. Jeżeli byśmy patrzyli na to tylko przez pryzmat 7 ostatnich dni, to Omikron jest na poziomie 63 proc.

– przekazał Andrusiewicz.

Niewiarygodne, jak długo Omikron utrzymuje się na skórze. To bardzo niepokojące!

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: businessinsider.com.pl
Fotografie: Wikimedia, Pixabay

Może Cię zainteresować