×

Niewiarygodne, jak długo Omikron utrzymuje się na skórze. To bardzo niepokojące!

Światło dzienne ujrzały niepokojące doniesienia badaczy z Japonii, którzy wykazali, jak długo Omikron utrzymuje się na skórze. Nie mają dla nas dobrych wieści. Nowy wariant COVID-19 bije pod tym względem poprzednie warianty na głowę!

Jak długo Omikron utrzymuje się na skórze?

Wariant Omikron, choć bardzo zaraźliwy, dał się poznać jako łagodniejsza wersja koronawirusa. Wersja, która rzadziej prowadzi do hospitalizacji czy zgonu osób zakażonych. Jest jednak jeden wskaźnik, pod względem którego Omikron jest zdecydowanym faworytem i jeśli wierzyć doniesieniom japońskich badaczy, wypada najgorzej.

Naukowcy z Uniwersytety Medycznego w Kyoto postanowili sprawdzić, jak długo Omikron utrzymuje się na skórze. Pod tym względem przyjrzeli się głównie powierzchni rąk (ale nie tylko), aby sprawdzić, jak duże ryzyko i prawdopodobieństwo stanowi możliwość zarażenia się przez dotyk.

Co się okazało? Omikron jest pod tym względem niekwestionowanym numerem jeden!

Wyniki badania

Badacze wykazali, że Omikron potrafi przetrwać na powierzchni plastiku nawet do 193,5 godziny, czyli około 8 dni. Na skórze z kolei potrafi utrzymywać się przez ponad 21 godzin! Ta informacja tylko potwierdza, jak istotna jest dokładna dezynfekcja rąk, o którą niemalże od początku pandemii apelują specjaliści z całego świata.

Wykazano, że Omikron jest całkowicie niszczony po mniej więcej 15 sekundach kontaktu z płynem dezynfekującym. Nie wystarczy więc opłukać rąk ciepłą wodą czy też myć je przy użyciu płynu dosłownie przez krótką chwilę.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podaje, że Omikron stał się już wariantem dominującym we wszystkich państwach europejskich.

DDM – o co z tym chodzi?

DDM to skrót, który w ostatnich latach słyszymy wyjątkowo często. Skrót, którego znajomość i przestrzeganie jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. DDM czyli dystans, dezynfekcja, maseczki.

Przestrzeganie tych trzech zasad może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Pamiętaj o nich, a tym samym zadbaj o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich.

Delta vs. Omikron. Choć są podobne, mają kilka istotnych różnic.

Źródła: twitter.com, www.se.pl
Fotografie: Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować