×

Zmiany w programie Dobry Start. Co z wypłatą 300 zł na uczące się dziecko?

Zmiany w programie Dobry Start? Rząd planuje nowe zasady, które raczej nie spodobają się rodzicom. Nie wiadomo o co chodzi? A zatem chodzi o pieniądze i szukanie oszczędności.

Zmiany w programie Dobry Start

Idzie nowe. Na razie to tylko projekt, ale jest pewne, że zostanie przyjęty przez rząd jeszcze w ciągu tego kwartału. Opracowało go Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Rządzący skorygują program „dobry start”, czyli tzw. 300 Plus, ale zmiany raczej nie wzbudzą entuzjazmu rodziców.

Przypomnijmy: program Dobry Start, to świadczenie w wysokości 300 zł, które przysługuje na każde uczące się dziecko do 20. roku życia (lub do 24. roku życia w przypadku dziecka niepełnosprawnego). Dotychczas obsługiwały go gminy i powiaty. Teraz obsługą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ale to nie są jedyne zmiany, jakie czekają na beneficjentów świadczenia.

<a href=Twitter">

Twitter

Koniec z wypłatą do ręki

Druga zmiana dotyczy sposobu składania wniosku. Gdy projekt wejdzie w życie, wnioski będzie można składać wyłącznie elektronicznie. Dotychczas obowiązywała również forma tradycyjna, z czego chętnie korzystała część rodziców. Nie wszyscy mają przecież dostęp do komputera i Internetu. Nie wszyscy potrafią też z nich korzystać.

<a href=Twitter">

Twitter

Trzecia zmiana dotyczy natomiast sposobu wypłacania pieniędzy. 300 złotych będzie wypłacane wyłącznie NA KONTO RODZICÓW. To oznacza koniec z wypłatą gotówki do ręki.

Skąd te zmiany? Resort uważa, że dzięki nim zaoszczędzi na programie i to sporo. Według portalu money.pl, chodzi o około 488 mln zł w skali 10 lat. Z programu korzysta obecnie 4,45 mln dzieci. Od początku jego funkcjonowania wydano 131 mln zł.

Koszty obsługi świadczenia Dobry Start są obecnie określone na poziomie 10 zł za jedno dziecko albo jedną osobę uczącą się, na które ustalane jest prawo do świadczenia Dobry Start. Proponowane zmiany w zakresie podmiotu obsługującego świadczenie oraz formy jego dystrybucji (wyłącznie na rachunek bankowy) spowoduje znaczącą redukcję kosztów obsługi. W niniejszym projekcie zakłada się określenie kosztów obsługi jako 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń Dobry Start

– wyjaśnia resort.

<a href=Twitter">

Twitter

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować