×

Już dzisiaj zmiany w obostrzeniach! Minister nie widział innej możliwości

Już dzisiaj zmiany w obostrzeniach! Z piątku na sobotę weszły w życie zasady, które zawarto w najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów. Ta informacja najbardziej cieszy branżę hotelarską. Jest jednak jedno „ale”.

Już dzisiaj zmiany w obostrzeniach

Dziś po północy weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przewiduje ono, że od dzisiaj, czyli od soboty, 8 maja do 5 czerwca br. działalność mogą wznowić hotele, z wyjątkiem strefy restauracyjnej i wellness &spa.

To wiadomość, na którą branża czekała bardzo długo. Ale to nie oznacza, że hotele mogą funkcjonować w takim trybie, jak przed pandemią. Wprowadzone zmiany, to tylko częściowe luzowanie restrykcji – przewidują limit gości w hotelach. Wynosi on maksymalnie 50 proc. zajętych pokoi. Kończy się natomiast podział na zawody uprzywilejowane i nieuprzywilejowane.

Jest jednak pewien wyjątek.

Ograniczenia liczby udostępnianych pokoi nie stosuje się do pobytu gości będących żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej albo wojsk sojuszniczych, przebywających czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej

– poinformowano w rozporządzeniu.

Nadal zamknięte pozostają hotelowe restauracje. Do 14 maja posiłki dla gości hotelowych mogą być dostarczane do pokoju i to tylko tym, którzy spędzą w obiekcie co najmniej jedną dobę. Po połowie miesiąca będzie możliwe serwowanie posiłków w ogródkach gastronomicznych.

„Branża miewa się fatalnie”

Sławomir Werewski, menedżer Hotelu Korona Tatr w Zakopanem skomentował zmiany w TVN24. Jego zdaniem połowa gości to tylko połowiczne powody do radości…

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po tym długim okresie zamknięcia w końcu będziemy mogli powrócić do prawie normalnego działania. Nie zapomnijmy jednak o tym, że będziemy mogli przyjmować gości tylko w 50 procentach pokoi

– przyznał Werewski.

Branża miewa się fatalnie mimo wsparcia, które otrzymywaliśmy od rządu czy od władz lokalnych

– dodał Karol Wagner, członek zarządu Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Przypomnijmy: działalność hoteli pozostaje ograniczona od 7 listopada. Przed nami okres wakacyjny, a zatem hotelarze mają szansę na nadrobienie ogromnych strat. Ale nie musi to oznaczać wzrostu cen. Wręcz przeciwnie – aby zachęcić turystów, właściciele hoteli i pensjonatów będą raczej chcieli zaoferować atrakcyjne ceny. W końcu konkurencja jest spora, a każdy walczy o przetrwanie. Ze względu na obostrzenia przedsiębiorcy są pod kreską.

Duże „odmrożenie” od połowy maja

Już wkrótce czekają nas kolejne duże zmiany. Od 15 maja nie będziemy musieli nosić maseczki na zewnątrz, jeśli zachowamy 1,5 metra odstępu od innych. Dotyczy to wyszczególnionych w rozporządzeniu miejsc: lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.

Od 15 maja klienci będą mogli usiąść w restauracji, choć na razie wyłącznie na zewnątrz. Polacy będą mogli gromadzić się także na imprezach okolicznościowych (limit do 25 osób). Powróci nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół średnich. Zapełnią się obiekty sportowe (tylko 25 proc. obłożenia), a kina i teatry będą mogły organizować pokazy na zewnątrz.

Wcześniej minister zdrowia nie widział takiej możliwości… Dzienna liczba zakażeń koronawirusem była zbyt wysoka a tzw. łóżka covidowe w znacznej części obłożone.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij