×

Luzowanie obostrzeń będzie wstrzymane? Kraska nie pozostawia złudzeń

Luzowanie obostrzeń będzie wstrzymane? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał, że rząd niepokoi się planami Polaków na majówkę. Bardzo dużo osób chce wyjechać albo już to zrobiło. To z kolei może spowodować duży wzrost zakażeń.

Plan odmrażania gospodarki na maj

Na ten moment czekaliśmy od dawna. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili plan odmrażania gospodarki na cały maj.

Już od dzisiaj wznawiają działalność obiekty sportowe na świeżym powietrzu (limit 50 osób) i kryte baseny i obiekty sportowe (50 proc. obłożenia).

4 maja, a więc tuż po majówce, do działalności powrócą galerie handlowe, a także sklepy budowlane i meblowe. 4 dni później działalność mogą wznowić hotele, a od 15 maja również restauracje i kawiarnie znów będą mogły przyjmować klientów, choć na razie jedynie w ogródkach i na świeżym powietrzu.

Otwarte zostaną kina i teatry, obiekty sportowe będą mogły przyjmować widzów oraz powróci nauka w formie hybrydowej dla klas 4-8 szkół podstawowych i szkół średnich (nauka stacjonarna dopiero od końca maja). Co ważne, również od połowy miesiąca ma zostać zniesiony nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Dopiero pod koniec miesiąca – od 29 maja, w restauracjach i kawiarniach goście będą mogli usiąść również w lokalu. Chętni znów będą mogli się wybrać do siłowni bądź klubu fitness, powróci też możliwość organizowania imprez okolicznościowych, choć z limitem 50 gości.

Ale czy plany uda się wcielić w życie?

Luzowanie obostrzeń będzie wstrzymane?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał na antenie Radia ZET, że plan luzowania obostrzeń może nie odbyć się zgodnie z założeniami. Ma to związek z długim weekendem majowym i planami wyjazdowymi Polaków.

Bardzo dużo osób wyjeżdża na majówkę. Niepokoi mnie to, bo każda mobilność może spowodować wzrost zakażeń. Plan luzowania obostrzeń może nie odbyć się przez to zgodnie z planem

– mówił Kraska na antenie.

Przedstawiony przez nas program na najbliższy miesiąc stopniowego luzowania obostrzeń może stanąć pod znakiem zapytania. Tak jak zawsze powtarzam, wszystko jest w naszych rękach i powinniśmy pamiętać, że za kilka tygodni mamy wakacje

– przestrzegł wiceszef resortu zdrowia.

Kraska zaapelował, by nawet podczas majowego wypoczynku nie zapominać, że koronawirus nadal stanowi zagrożenie. Podkreślił również, że od zdyscyplinowania Polaków w tym okresie będzie zależeć to, czy w wakacje uda się nam normalnie wypocząć.

Uważajmy na siebie i bliskich w czasie tej majówki i pamiętajmy, że koronawirus w dalszym ciągu między nami jest

– zaapelował Kraska. I dodał:

Myślę, że ten egzamin powinniśmy zdać.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij