×

Zmiany w obostrzeniach covidowych. Czy to wstęp do kolejnego lockdownu?

Zmiany w obostrzeniach covidowych. Już dziś wejdą w życie nowe przepisy, które znacząco zmienią nasze funkcjonowanie w pandemicznej rzeczywistości. Rząd wprowadza modyfikacje w zakresie unijnych certyfikatów, obowiązku noszenia maseczek oraz konieczności odbywania kwarantanny.

Będzie kolejny lockdown?

Dziś rano wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska podzielił się z Polakami swoimi obawami, dotyczącymi dalszego rozwoju epidemii koronawirusa. Polityk poinformował, że przyrost nowych przypadków zakażeń przebiega znacznie szybciej niż przewidywali rządzący. W związku z nieoczekiwanie mocnym uderzeniem czwartej fali, Polacy zaczęli się obawiać wprowadzenia przez rząd kolejnego lockdownu. Choć na razie Ministerstwo Zdrowia oraz premier Morawiecki wstrzymują się przed zdecydowanymi wypowiedziami, to nie ulega wątpliwości, że widmo dotkliwych obostrzeń wisi w powietrzu.

Do Dziennika Ustaw trafiło już nowe rozporządzenie Rady Ministrów zgodnie, z którym wejdą w życie nowe regulacje dotyczące życia w pandemii. Przepisy zaczną obowiązywać dziś, 19 października. Jeden z najważniejszych zapisów przewiduje, że osoby, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19 poza granicami Polski preparatem dopuszczonym do stosowania w Unii Europejskiej będą mogły otrzymać zwolnienie z obowiązku odbywania kwarantanny. Polacy, którzy chcieliby uzyskać ten przywilej muszą przedstawić podmiotowi zajmującemu się szczepieniami ochronnymi oryginał zaświadczenia o zaszczepieniu. Dokument musi być zgodny ze wzorem wymaganym na terenie kraju przyjęcia preparatu przeciw COVID-19. Co więcej, konieczne jest okazanie tłumaczenia tego dokumentu wykonanego przez tłumacza przysięgłego. Do zaświadczenia koniecznie trzeba dołączyć zgodę na przetwarzanie danych.

Z nowych przepisów wynika, że Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy przyjmuje identyczną metodologię działania, jak pozostałe kraje Unii Europejskiej. Oznacza to, że podobnie jak państwa członkowskie będzie uznawał różne szczepionki przeciwko COVID-19 za preparaty równoważne.

Zmiany w obostrzeniach covidowych

Nowe rozporządzenie dotyczy także obowiązku noszenia maseczek na uczelniach wyższych oraz podmiotach kształcących doktorantów. Zgodnie z przepisami zakrywanie nosa i ust we wspomnianych miejscach jest obowiązkowe, chyba że rektor lub osoba zarządzająca instytucją podejmie w tej kwestii inną decyzję. Z noszenia maseczek będą jednak zwolnione osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminów ósmoklasisty, matur, egzaminów zawodowych lub potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Przepis obejmie także egzaminy sędziowskie, prokuratorskie i adwokackie. Nowe zasady będą obowiązywały w sytuacji, gdy odległość między osobami znajdującymi się w miejscu organizacji egzaminu wynosi nie mniej niż 1,5 metra.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij