×

4 wczesne objawy zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu

Objawy zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu na COVID. Na co w szczególności należy zwracać uwagę po przyjęciu preparatu? Ta wiedza może uratować życie, ponieważ zapalenie trzeba szybko diagnozować. Tylko w ten sposób można realnie pomóc choremu.

Niepożądane odczyny poszczepienne

W ostatnich miesiącach niemal nieustannie słyszymy o przypadkach nagłych zgonów wśród młodych ludzi. Niedawna śmierć popularnego tancerza, Żory Korolyova sprawiła, że społeczeństwo zaczęło łączyć masowe szczepienia z tajemniczymi zgonami. W sieci powstał nawet hasztag #nagle2021. I choć do tej pory, wszyscy byliśmy zapewniani, że szczepionki są preparatami bezpiecznymi, to obserwując nagły wysyp schorzeń kardiologicznych, niełatwo jest wierzyć w te słowa. Do jednego z najczęstszych powikłań w obrębie serca należy zapalenie mięśnia sercowego. Badania przeprowadzone w Izraelu wśród zaszczepionych preparatem Pfizera wykazały zależność pomiędzy przyjmowaniem szczepionki a wystąpieniem zapalenia mięśnia sercowego. Potwierdzono 3 przypadki na 100 tys. osób.

Donald. M. Lloyd-Jones, prezes American Heart Association przyznał, że naukowcy są świadomi skutków ubocznych preparatu. Objawy kardiologiczne wydają się być typowe dla preparatu Pfizera.

W czerwcu tego roku Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych doniósł o prawdopodobnym związku między opartą na mRNA szczepionką przeciw COVID-19 i zapaleniem mięśnia sercowego, szczególnie u osób poniżej 39. roku życia. Jednak kolejne badania wskazują, że związane ze szczepieniem na COVID-19 przypadki zapalenia mięśnia sercowego są rzadkie i zwykle łagodne.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi, która po upływie pewnego czasu zaczęła wykazywać negatywne działanie na organizm ludzki. W przeszłości szalenie niebezpieczna okazała się AstraZeneca, która zarówno u osób młodych, jak i seniorów prowadziła do zakrzepicy.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu na COVID

Zapalenie mięśnia sercowego to rzadka, ale bardzo poważna choroba. Jej pojawienie się jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do osłabienia serca i zaburzenia jego systemu elektrycznego. Wiąże się to z ryzykiem zakłócenia regularności skurczów. Przed pandemią koronawirusa zapalenie mięśnia sercowego najczęściej powstawało podczas przebiegu infekcji wirusowej. Niekiedy było także efektem obecności pasożytów w organizmie. Teraz jednak, przybywa przypadków ZMS będących następstwem szczepienia przeciwko COVID-19. Badania przeprowadzone w USA i Kanadzie wykazały, że 90 proc. pacjentów z ZMS to mężczyźni. Ich wiek wynosił średnio 15-18 lat. Niemal każdy przypadek choroby stanowił skutek podania szczepionki na bazie mRNA.

Objawy pojawiały się średnio dwa dni od zaszczepienia. Za najczęściej obserwowane symptomy zaklasyfikowano ból w klatce piersiowej (99,3 proc. pacjentów), gorączkę (30,9 proc.) i krótki oddech (27,3 proc.) Jedna piąta pacjentów trafiła na oddział intensywnej terapii. Przebieg zapalenia mięśnia sercowego może być bardzo różny i zmieniać się z minuty na minutę. Wyłącznie wychwycenie charakterystycznych oznak może pozwolić na czas udzielić niezbędnej pomocy. Na co zwracać uwagę, diagnozując zapalenie mięśnia sercowego?

#1 Duszności i napady kaszlu

Jak przekonuje dr Ozierański, u większości pacjentów zapalenie mięśnia sercowego ma przebieg łagodny. Najczęstszymi objawami u chorych są zazwyczaj duszności i napady kaszlu, które występują zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Niekiedy choroba rozwija się po cichu i człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy, że duszność i kaszel to symptomy walki serca ze stanem zapalnym.

#2 Ból w klatce piersiowej

Niestety zdarza się, że zapalenie mięśnia sercowego po przyjęciu szczepionki przeciwko koronawirusowi przybiera znacznie cięższy przebieg. Ból w klatce piersiowej może drastycznie obniżać jakość życia i powodować niezdolność do pracy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby w czasie kwalifikacji do szczepienia mówić o wszystkich chorobach. Może się bowiem okazać, że np. schorzenia układu krążenia czy cukrzyca stanowią przeciwwskazanie do podania preparatu.

#3 Kołatanie serca

Nadmiernie mocne uderzenia serca, czyli ich zwiększona częstotliwość nierzadko występują w parze ze zwiększoną męczliwością i osłabieniem całego organizmu. Może także rozwinąć się tachykardia, czyli przyśpieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę.

#4 Zaburzenia rytmu i niewydolność serca

U osób z rozległym zapaleniem mięśnia sercowego może dojść do niewydolności serca. Takie przypadki bezwzględnie wymagają hospitalizacji i wdrożenia specjalistycznej terapii. Wyłącznie szybko podjęte działania są  w stanie uratować życie chorego.

Śmierć

Długotrwałe zaburzenia czynności serca, prowadzące do jego niewydolności ostatecznie mogą skutkować zgonem. W tym przypadku śmierć może nastąpić w każdej grupie wiekowej.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować