×

Jarosław Kaczyński zapowiada kolejne decyzje odnośnie piątej fali COVID-19

Jarosław Kaczyński zapowiada kolejne decyzje w związku z trwającą epidemią COVID-19 w Polsce. Ocenił, że należy zrobić wszystko, co jest możliwe do zrobienia, aby ograniczyć skutki piątej fali. Czy to oznacza, że niebawem czekają nas kolejne, zdecydowanie bardziej rygorystyczne obostrzenia?

Jarosław Kaczyński zapowiada kolejne decyzje

Działania polskiego rządu w kontekście walki z epidemią COVID-19 od początku budziły kontrowersje. Miały swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy zarzucali władzy m.in. brak konsekwencji przy wprowadzaniu obostrzeń.

Jarosław Kaczyński zapewnia, że „walka z pandemią jest dziś sprawą pierwszorzędnego znaczenia”, a
„rząd na każdym etapie robił wszystko z najlepszą wolą, kierując się dostępną wiedzą, zapewne też nie unikając błędów”. Czy i jakich decyzji możemy spodziewać się więc w najbliższym czasie w obliczu zagrożenia, jakim jest kolejna, piąta już fala pandemii pod znakiem wariantu Omikron?

Dziś stoimy przed kolejnymi decyzjami, bo trzeba zrobić wszystko, co jest realnie możliwe, żeby ograniczyć jej skutki

– powiedział Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości został zapytany m.in. o to, jak daleko idące obostrzenia jest w stanie zaakceptować.

Panowie, to nie ma najmniejszego znaczenia, co ja byłbym gotów zaakceptować. Pytanie kluczowe dotyczy tego, co jest możliwe w parlamencie, co może wykonać aparat państwowy.

Zgadzam się tu trochę i wyjątkowo z moim ekskolegą Ludwikiem Dornem, który napisał w „Polityce”, że brak ostrej walki z pandemią jest osłabianiem wspólnoty narodowej. Zapomniał tylko dopisać, kto tę wspólnotę od lat bardzo konsekwentnie niszczy, o zjawisku totalnej opozycji, o ojkofobii [lęk przed rodzimą kulturą – przyp. red.] i odrzuceniu przez jego obecnych protektorów podstawowych zasad demokracji i praworządności

– dodał prezes PiS.

Wariant Omikron w Polsce

Jak powiedział w poniedziałek 10 stycznia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz:

W Polsce wykryto dotąd 193 przypadki Omikronu. To wzrost o 7-8 procent w ostatnich siedmiu dniach.

Andrusiewicz poinformował, że najwięcej zakażeń Omikronem występuje w województwie pomorskim (62 zakażenia) i w mazowieckim (53 zakażenia). Rzecznik resortu zdrowia poinformował również, że w wyniku zakażenia wariantem Omikron zmarli pierwsi polscy pacjenci.

Wskazano nowe objawy Omikronu, które występują tylko u osób zaszczepionych.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.pap.pl
Fotografie: Flickr

Może Cię zainteresować