×

Rząd znosi obostrzenia. Zapadła decyzja, na którą wszyscy tak bardzo czekaliśmy

Rząd znosi obostrzenia – to wiadomość, na którą chyba wszyscy czekaliśmy. Podczas środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili znaczne zniesienia restrykcji. Przemawia za tym m.in. stabilna sytuacja epidemiczna w kraju i tzw. immunizacja społeczeństwa.

Rząd znosi obostrzenia

Dzisiaj odbyła się konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas wystąpienia rząd poinformował o kolejnych krokach w związku z epidemią COVID-19 w Polsce. Ze względu na ustabilizowaną sytuację epidemiczną, immunizację społeczeństwa i łagodniejszy przebieg zakażenia wariantem Omikron, zdecydowano o znacznym poluzowaniu obostrzeń. Zmiany w tym zakresie czekają nas już od 1 marca.

Po wielu konsultacjach medycznych widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące i znieść restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy

– mówił podczas wystąpienia premier Mateusz Morawiecki.

rząd znosi obostrzenia
Instagram

Argumentem, który przesądza o zniesieniu obostrzeń jest immunizacja społeczeństwa. Poziom immunizacji społecznej szacujemy na ponad 90 proc., co oznacza, że jesteśmy zabezpieczeni przed nawrotami kolejnych fal… Od 1 marca znosimy większość restrykcji, także o charakterze gospodarczym; trend spadkowy zakażeń jest bardzo silny. Jesteśmy na poziomie zakażeń, jaki obserwowany jest w szczycie sezonu grypowego. Szczepienia odegrały ogromną rolę w zakresie zmniejszania liczby hospitalizacji i zgonów

– dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

rząd znowi obostrzenia
Flickr

Obostrzenia obowiązujące od 1 marca

Od 1 marca obowiązywać będzie zaledwie kilka obostrzeń:

  • maseczki w miejscach publicznych, tj. w sklepach i komunikacji zbiorowej,
  • izolacja chorego i kwarantanna dla domowników

Obostrzenia, które zostają zniesione

Od 1 marca zniesione zostaje ograniczenie limitu osób w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach i obiektach sportowych. Zniesiony zostaje również zakaz działania dyskotek, klubów nocnych, spożywania posiłków w kinach. Zniesione zostaje także zalecenie pracy zdalnej w urzędach. Ponadto nie będzie obowiązywać poddawanie się testowi dla zaszczepionych przeciw COVID-19 osób mieszkających z chorym, który ma pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2 i dla osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen nie wcześniej niż 24 godziny przez przekroczeniem granicy.

Źródła: www.o2.pl, www.bankier.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować

zamknij