×

Zmiana formuły chrztu. Poznaliśmy oficjalne stanowisko Watykanu w tej sprawie

Watykan oficjalnie poinformował, że zmiana formuły chrztu weszła w życie. Decyzję podyktowano nadużyciami ze strony kapłanów. Jeśli duchowni źle wypowiadali słowa przy udzielaniu sakramentu, są one nieważne!

Zmiana formuły chrztu

Watykan wydał w czwartek (6 sierpnia) wyjaśnienie na temat sakramentu chrztu. Stwierdzono, że zmiany w formule podkreślającej udział społeczności są niedozwolone.

Kongregacja Nauki Wiary oznajmiła, iż sentencja „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” jest błędna. Dlatego zmieniono ją na „Ja Ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Podkreśla ona w ten sposób znak obecności Chrystusa oraz to, że to on sam chrzci.

W notatce zacytowano Konstytucję Soboru Watykańskiego II o liturgii Sacrosanctum Concilium:

Kiedy człowiek chrzci, tak naprawdę chrzci sam Chrystus. Sprawując sakrament, Kościół faktycznie funkcjonuje jako Ciało, które działa nieodłącznie od swojej Głowy, ponieważ to Chrystus-Głowa działa w Kościele, który został przez Niego zrodzony w tajemnicy paschalnej.

Jeśli ksiądz zamienia słowa, chrzest jest nieważny

Kongregacja Nauki Wiary orzekła 6 sierpnia wszelkie chrzty udzielane formułą „chrzcimy” są nieważne. To oznacza, że ​​te osoby będą musiały odbyć sakrament jeszcze raz. Inaczej są traktowane jako persony, które nie otrzymały sakramentu.

Według Kongregacji „celowa modyfikacja formuły sakramentalnej w celu użycia „my” zamiast „ja” wydaje się być dokonana:

w celu wyrażenia udziału rodziny i obecnych oraz uniknięcia idei koncentracji świętej władzy kapłana ze szkodą dla rodziców i wspólnoty

Papież Franciszek potwierdził zmianę zaproponowaną przez Kongregację Nauki Wiary.

Ostatnio informowaliśmy o tym, że papież Franciszek zmienia prawo odnośnie ślubów. Wyjaśnił, w jakich sytuacjach są one ważne. To przełomowa decyzja w historii kościoła katolickiego.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: cruxnow.com, wiadomosci.wp.pl, www.vaticannews.va, www.catholicnewsagency.com, wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Pexels (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować