×

Papież Franciszek zmienia prawo odnośnie ślubów. To przełomowa decyzja?

Papież Franciszek zmienia prawo w sprawie udzielania sakramentów przez osoby świeckie. Wyjaśnił, w jakich sytuacjach są one ważne.

Papież Franciszek zmienia prawo kościelne

Papież Franciszek postanowił zmienić prawo kościelne w kwestii udzielania ślubów przez osoby świeckie. Do dokumentu dotarli dziennikarze z Fox News. W poniedziałek Watykan poinformował, że w bardzo wyjątkowych okolicznościach i za specjalnym pozwoleniem świeccy katolicy mogą być dopuszczeni do wykonywania obrzędów ślubnych. W dokumencie wydanym przez Biuro Stolicy Apostolskiej ds. Duchowieństwa Watykan zaznaczył, że może się to zdarzyć tylko wtedy, gdy nie będzie dostępnych kapłanów.

Jak czytamy w dokumencie „wszędzie tam, gdzie brakuje kapłanów i diakonów, biskup diecezjalny może delegować osoby świeckie do pomocy przy zawieraniu małżeństw”. Wszystko jednak musi odbywać się zgodnie z procedurami kościelnymi. Wówczas biskupi z danego państwa podpisują wyjątek, a Stolica Apostolska akceptuje ich decyzję. W dokumencie watykańskim stwierdzono, że miejscowy biskup, kierując się „roztropnym osądem”, może powierzyć wiernym świeckim w „wyjątkowych okolicznościach”.

Zmiany dotknęły także innych obrzędów

W dokumencie zaznaczono, że nie chodzi wyłącznie o udzielenie ślubu. W „wyjątkowych okolicznościach” takie obowiązki, jak odprawianie obrzędów pogrzebowych, udzielanie chrztu, asystowanie przy zawieraniu małżeństw oraz wygłoszenie kazania w kościele mogą podejmować świeccy katolicy w razie potrzeby.

Podkreślono jednak, że „w żadnym wypadku jednak świeccy nie mogą wygłaszać homilii podczas sprawowania Eucharystii”. Dokument ma na celu zachęcenie parafii do większej dynamiki w realizacji misji ewangelizacyjnej Kościoła i mniejszego skupienia się na sobie, zgodnie z życzeniem papieża Franciszka.

Zajęto się także kwestią przyjmowania datków na prowadzenie parafii. Porady dotyczą często delikatnej sytuacji, w której wierni dają pieniądze miejscowemu kościołowi lub księdzu. Kongregacja ds. Duchowieństwa zalecała: „można pomyśleć o otrzymywaniu ofiar w sposób anonimowy, aby każdy czuł się wolny i mógł ofiarować to, co może lub co uważa za słuszne, bez poczucia obowiązku odpowiadania na oczekiwania lub cenę”.

Głowa Kościoła promuje postawę bycia szczerym do bólu oraz skromnym. Papież Franciszek szczerze wyznał, dlaczego uderzył kobietę. Nie wstydzi się o tym mówić, pomimo sporej kontrowersji związanej z całą sytuacją. Jak widać zmiany w kościele przychodzą mu równie łatwo jak bycie otwartym i tolerancyjnym.

Co sądzicie o takim podejściu papieża Franciszka?

Źródła: wtv.pl, www.o2.pl, www.foxnews.com
Fotografie: YouTube, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować